A tudományos-fantasztikus filmek rengeteg pontatlanságot vagy egyelőre fel nem fedezett technológiát tartalmaznak. Nemrég írtunk az űrcsaták közel sem valósághű ábrázolásáról, a múlt héten bemutatott röpdeszka azonban jól példázza, hogy csak azért, mert még nem elérhető a technológia, a jövőben még könnyen megvalósulhat egy-egy fikció.
A Lengyel Tudományos Akadémia és a Varsói Egyetem fizika kara most közös erővel dolgoznak azon, hogy a Star Warsban használt lézerfegyvereket a valóságban is megalkossák. A problémát nem maga a lézer, hanem annak rögzítése jelenti. "Ha egyetlen impulzust akarnánk rögzíteni, és azt olyan sebességgel visszajátszani, ahogy az a videón is látszik, ahhoz másodpercenként egymilliárd képkockát kéne rögzítenünk." - mondta Dr. Yuriy Stepanenko, a kutatás vezetője.
A videót úgy rögzítették, hogy minden képkockán másik impulzus látszik. A kutatók szerint egy ilyen impulzus mindössze néhány femtoszekundumig (a nanoszekundum egymilliomod része) látható. Az lézerből kilőtt fény anfravörös tartományba esik, de a levegőben haladó sugár fehér színűre változik, mert az interakciók különböző hullámhosszú fénysugarakat generálnak.