Régóta tudják már a hollywoodi stúdiók, hogy a filmek mozis pályafutása csak egy részét teszi ki a bevételeknek: legalább ilyen fontos az utóélet (streaming, vod, tévés forgalmazás, dvd és blu-ray), valamint még jelentősebb a merchandise, elvégre az igazi biznisz abban van, ha a filmhez készül figura, popcornos vödör, uzsonnás doboz, tematikus turó rudi meg miegyéb. Nincs ez másként a Gru esetében sem, amelynél a vicces sárga lények lényegében nyomtatják a pénzt az Illuminationnek.
Nemrég pedig mozikba került a Gru 4 (angolul Despicable Me 4), hazánkban és világszerte egyaránt hódít. Bár egyelőre még az Agymanók 2-é a "legtöbb bevétellel rendelkező 2024-es film" titulusa (1,350 milliárd dollárnál tart globálisan), az előzmények arra engednek következtetni, hogy csak idő kérdése, és a szuperképességekre szert tevő minyonok lehagyják a megszemélyesített érzelmeket.
Minden egyes résszel ugyanis több bevételt termelt a franchise: a legelső rész még csak 543 millió dollár bevétellel nyitott, a második már 970 millió dollárt szedett össze, a harmadik pedig át is lépte 34 millióval az 1 milliárdot. Ráadásul a spin-offok is nagyot mentek a pénztáraknál: a 2015-ös Minyonok 1,159 milliárd dollárt fialt, a 2022-es Minyonok: Gru színre lép pedig 940 millió dollárt tud felmutatni. Ilyen eredményekkel nem meglepő, hogy az Illumination nem hagyja pihenni a szériát.
A Gru 4 jelenleg 437 millió dollár bevételnél jár, ami önmagában még nem adna okot arra, hogy rekordot kiáltsunk, viszont ha az egész franchise teljesítményét nézzük, akkor már igen: a Gru (avagy Despicable Me) lett ugyanis az első animációs franchise a filmtörténelemben, amely átlépte az 5 milliárd dolláros összbevételt (fontos, hogy ez globálisan értendő, nem csak az Egyesült Államokra), amellyel többek között olyan közkedvelt animációs brandeket hagyott maga mögött, mint a Shrek, a Toy Story, a Jégkorszak, a Jégvarázs, a Kung Fu Panda, a Verdák és a Madagaszkár.
Ti láttátok már valamelyik Gru vagy Minyonok filmet?