A február 6-án a mozikba kerülő új Robotzsaru film nem jött volna létre, ha a rendező nem látja meg az eredeti klasszikus plakátját a stúdió egyik irodájában. A sztárokban sem szűkölködő látványos akciófilm további érdekessége, hogy az a technológia, ami a nyolcvanas években még a távoli jövő fantazmagóriájaként jelent meg a vásznon, napjainkban már félúton jár a megvalósítás felé.
“Köszönöm az együttműködést” – bizonyára sokan emlékeznek erre a mondatra, amely legalább annyira védjegyévé vált a Peter Weller által megszemélyesített eredeti robotrendőrnek, mint a “Visszatérek” a Terminátornak. A rajongóknak jó hírünk van, talán nem kiált spoilert senki, ha eláruljuk, ez a mondat a 2014-es remake-ben is elhangzik. A balesetben súlyos sérülést szenvedő, majd a gonosz megacég kísérleti alanyává váló Alex Murphyt ezúttal a feltörekvő svéd sztár, Joel Kinnaman alakítja, akit leginkább David Fincher 2011-es filmjéből, a Stieg Larsson regényéből forgatott A tetovált lány-ból ismerhetnek a filmrajongók.
“Amikor José Padilha rendező először elmesélte, hogy milyennek képzeli a filmet, egyből éreztem, hogy a részese szeretnék lenni a projektnek” – mondta Kinnaman a film forgatása során. “Egy látványos és szórakoztató akciófilmet szeretett volna létrehozni, amelyből azonban nem hiányoznak azok a politikai, sőt, filozófiai kérdések sem, amelyekkel mindannyian szembesülünk majd a közeli jövőben.”
“A nyolcvanas években egy félig ember, félig robot kizárólag a távoli jövőben létezhetett” – tette hozzá Padilha, akinek ez az első valódi közönségfilmje. “2014-ben azonban ez már korántsem ennyire idegen a mindennapjainktól. Gondoljunk a drónokra, az egyre modernebb, elektronikus művégtagokra, vagy az önmagukat vezető autókra. Számos jogi és etikai kérdést kell az emberiségnek tisztáznia ezekkel kapcsolatban, Alex Murphy minden ilyen kérdést megszemélyesít, mivel rávilágít, hogy mi történhet, amikor egy ember és egy gép között elmosódnak a határok.”
A rendező elmondása szerint a Robotzsaru-remake egy szerencsés véletlennek köszönhető: “Találkozóm volt az MGM stúdióban, ahol lehetséges projektekről beszélgettünk. A falon megláttam az eredeti Robotzsaru plakátját és mondtam, hogy szívesen megrendezném a modernebb változatát, mert szerintem az 1987-es eredeti egy zseniális alkotás, egy valódi klasszikus. Felvázoltam a gondolataimat a remake-kel kapcsolatban, amire csak annyit mondtak: “csináljuk!”
Az eredetileg fizikusnak tanuló Padilha a filmben megjelenő robotok és egyéb gépezetek tervezésében is aktívan részt vett.
“Rendkívül fontosnak éreztük, hogy a film megtartsa az eredeti karakterét, mégis frissebb, modernebb látvánnyal nyűgözze le a nézőket” – árulta el Martin Whist látványtervező. “Mindemellett nagyon fontos volt, hogy hiteles és hihető is legyen. Ezért különösen élvezetes volt Joséval közösen dolgozni, mivel fizikai tanulmányai miatt azonnal közbeszólt, ha valami olyan került szóba, ami alaptalan, vagy pontatlan. Mindennek megkérdőjelezte a tudományos alapját, ezért a végeredmény is látványos, de nem rugaszkodik el túlzottan a valóságtól.”
“Nem csak etikai és erkölcsi kérdésekről van szó a robotok esetében” – tette hozzá Padilha. “Egészen hétköznapi, gyakorlati dolgokról is: tegyük fel, hogy vásárolunk egy olyan autót, amely önmagát vezeti. Ezek után elütünk valakit. Ki a hibás? Ki megy bíróságra? Az autó tulajdonosa, vagy a gyártó? Hasonló a helyzet a rendőrökkel. Ha ma egy rendőr véletlenül, vagy gondatlanságból megöl egy ártatlan embert, őt fogják felelősségre vonni. De mi a helyzet, ha a rendőr egy robot? Ezek mind olyan kérdések, amelyekre a Robotzsaru megpróbál választ találni.”
A február 6-án a mozikba kerül filmben a főszereplő mellett olyan sztárok is feltűnnek majd mint Gary Oldman, Samuel L. Jackson, Michael Keaton, vagy a női főszerepet játszó Abbie Cornish. Murphy társát, Jack Lewis felügyelőt pedig a Gengszterkorzóból ismert Michael K. Williams alakítja.