Újabb fejezetéhez érkezett a Superman szerzői jogai körüli évtizedes jogi csatározás, miután Joe Shuster jogutódjai (Shuster Estate) keresetet nyújtottak be a DC Comics és a Warner Bros. ellen. A per célja, hogy érvénytelenítse a vállalatok szerzői jogait több külföldi piacon, köztük az Egyesült Királyságban, Kanadában, Írországban és Ausztráliában. A jogi eljárás különösen érzékeny időszakban indul, hiszen a Warner Bros. Discovery idén nyáron tervezi bemutatni az új Superman filmet, amely egy teljesen új filmes univerzum nyitódarabja lenne.
Joe Shuster és Jerome Siegel 1938-ban mindössze 130 dollárért adták el a Superman karakter jogait a DC Comics elődjének. Azóta a szerzői jogok többször is viták tárgyává váltak, és a karakter alkotóinak örökösei ismételten próbálták visszaszerezni azokat. A legutóbbi jelentős perben a bíróság 2013-ban kimondta, hogy Shuster húga 1992-ben lemondott a szerzői jogok megszüntetésének lehetőségéről, így a DC Comics továbbra is birtokolhatta azokat az Egyesült Államokban.
A mostani per azonban más országok szerzői jogi szabályozásaira hivatkozik. A keresetet benyújtó Marc Toberoff ügyvéd szerint az Egyesült Királyságban és több másik országban a szerzői jogok automatikusan visszaszálltak a Shuster hagyatékra 25 évvel az alkotó halála után, vagyis már 2017-ben, míg Kanadában 2021-ben. A per állítása szerint ennek ellenére a Warner Bros. és a DC Comics jogtalanul használja továbbra is Superman karakterét ezekben a piacokon, beleértve a filmeket, televíziós műsorokat és árucikkeket.
A Warner Bros. hivatalos közleményben reagált a vádakra, kijelentve, hogy alapvetően nem ért egyet a per jogalapjával és határozottan meg fogja védeni jogait a bíróságon. A kereset különösen nagy jelentőséggel bír a stúdió számára, hiszen az új Superman film várhatóan az egyik legfontosabb premier lesz az idei évben, és komoly bevételeket remélnek tőle világszerte - és nem mellékesen ez lesz a megújult DCU nagy nyitánya is.
Toberoff hangsúlyozta, hogy a cél nem az új film megjelenésének megakadályozása, hanem az, hogy Joe Shuster örökösei igazságos kompenzációt kapjanak az általuk társszerzőként létrehozott ikonikus karakterért. Hozzátette, hogy a nagy hollywoodi stúdiók nem várhatják el más országoktól, hogy tiszteletben tartsák az amerikai szerzői jogi törvényeket, ha közben ők maguk figyelmen kívül hagyják más országok jogrendjét. A per kimenetele jelentős hatással lehet nemcsak a Superman franchise globális terjesztésére, hanem más képregényes és filmes szerzői jogi vitákra is a jövőben.