Nemrég külön cikkben foglalkoztunk a Netflix Szarvasbébi című sorozatával, ami hazánkban is nagyon népszerű. A széria sztorija szerint egy Martha nevű nő teljesen belehabarodik egy csaposba, rajongása pedig megszállottságba csap át (több ezer e-mailt és több száz hangüzenetet zúdít rá a pultosra).
Érdekes történet, aminek vannak további mélységei is, de nem maga az írás az, ami egyből birizgálni kezdte a nézők fantáziáját: a Szarvasbébi azért robbant akkorát, mert a Netflix "igaz történetként" promotálta a sorozatot, szóval nem a megszokott "megtörtént eseményeken alapuló" jelzőt aggatta rá, elvileg tehát minden pontosan úgy történt a valóságban is, mint a szériában - vagy legalábbis erre utalnak. Az alapot a skót humorista, Richard Gadd előadása biztosította, aki saját élményeit mesélte el abból az időből, mikor még csaposként dolgozott.
A nézők azonnal beindultak, és megpróbálták kideríteni, igazából ki is lehet a sorozatban Marthának hívott nő, ez pedig egészen odáig vezetett, hogy az illető maga állt a nyilvánosság elé: Fiona Harvey egyből interjút is adott, amiben elmondta, igen, róla szól a Szarvasbébi, viszont állítása szerint semmi sem úgy történt igazából, mint ahogy az a sorozatban látható.
Harvey azt mondta, hogy szó sem volt ezer üzenetről, vagy megszállottságról, mindössze 10 vicces e-mailt küldött, a pultos, tehát Richard Gadd telefonszámát sem ismerte, alig találkoztak párszor rövidke ismeretségük alatt. Már az említett interjúban hangsúlyozta, hogy a Netflix semmilyen formában sem kereste meg őt, mikor a sorozat készült, ezért perelni készül. Perelt is.
A keresetet egy kaliforniai bíróságon adta be, és összesen 170 millió dolláros (több mint 60 milliárd forintos) kártérítést követel - ebből 50 millió a "tényleges kár" megtérítése, 50 millió kompenzációs kártérítés, további 50 millió a sorozat bevételeiből járna, illetve 20 millió büntető kártérítés is a per része.
Érdekes egyébként, hogy Harvey csak és kizárólag a Netflixet perelte be, Richard Gadd (akinek ugyebár a saját előadásán, elmondása alapján saját személyes élményein alapul a sorozat) nem alperes az ügyben. A keresetben a sorozat első részének elején kiírt "igaz történet" jelzőt a televíziózás eddigi legnagyobb hazugságának nevezik. Kitértek továbbá például arra is a keresetben, hogy a sorozat szerint a főhősnőt végül letartóztatták (egy rendőr zaklatása miatt), Harvey-t viszont a valóságban soha, semmiért nem ítélték el.
A vádak tehát nagyon komolyak, ha pedig bebizonyosodik, hogy a Netflix hazudott, akkor annak súlyos anyagi következményei lehetnek.