A streaming-őrület berobbanásával sokan jósolták, hogy a kényelmes és nem túl drága megoldás komolyan visszaszoríthatja a kalózkodást, ám manapság már annyi szolgáltató tolong a piacon, hogy akár 5-7 párhuzamos előfizetést is követelhet az összes népszerű tartalom törvényes elérése.
Ez pedig jelentős költségeket ró a nézőkre, így nem is csoda, hogy a brit MUSO elemzőcég immáron a második évben mutatta ki a kalózkodás megugrását.
A MUSO nemrég nyilvánosságra hozott kutatása a TV- és streaming-műsorokat kínáló kalózoldalak látogatottságát vizsgálta, és arra jutott, hogy 2021-ben 30%-kal nőtt az ilyen portálok forgalma, miközben már 2020-ban is emelkedőben voltak a számok. Tavaly ugyan még be lehetett tudni a járványhelyzetnek a növekedést, de az idei ugrás már tartós trendről árulkodik.
Ha a legtöbb haramiát adó országok rangsorát nézzük, azt láthatjuk, hogy 7,44 milliárd látogatással az Egyesült Államok lakói hajlamosak leginkább a kalózkodásra, míg a második helyezett Oroszországban "csak" 3,71 milliárd, a harmadik helyezett Kínában pedig csak 2,45 milliárd látogatást mértek az illegális weboldalakon.
A MUSO kutatása az egyes műsorokra is kitért: 2021-ben az elképesztő népszerűségnek örvendő Squid Game torrentjei generálták a legnagyobb aktivitást, így az elemzőcég szerint a Netflix sorozata önmagában is jelentősen hozzájárult a kalózkodás megugrásához. A dél-koreai széria mellett a kutatás a Lokit és a WandaVisiont is kiemelte, de a toplistán többek közt még Apple TV+-os tartalmakat (See, The Morning Show) is találhatunk.
A vizsgálat azt is kimutatta, hogy 2021-ben leginkább már illegális streaming-oldalakon keresztül történik a kalózkodás, a tartalmak ilyen jellegű fogyasztása az elmúlt évek során 95 százalékkal ugrott meg.