Hetek óta kirobbanthatatlan a Netflix nézettségi toplistájának élbolyából a Szarvasbébi (Baby Reindeer) című sorozat, amely a briteknél meg az Egyesült Államokban durrant a legnagyobbat, de nálunk is meglehetősen népszerű, e sorok írásakor is a negyedik helyen tanyázik. A fekete komédiák, a filmdrámák és a thrillerek eszköztárait vegyesen alkalmazó minisorozat alapjául a skót humorista, író és színész, Richard Gadd egyszemélyes színpadi előadása, amelyben arról mesélt, hogyan fajult évekig tartó zaklatássá, hogy amikor még csaposként dolgozott, megsajnált és meghívott teára egy nála jóval idősebb nőt, aki nem tudott fizetni.
A magát menő ügyvédként beállító Martha (Jessica Gunning) előbb visszatérő, sőt állandó vendég lesz, idővel pedig az érdeklődése átfordul megszállottságba, ami egyebek mellett e-mailek tízezreiben és hangüzenetek százaiban öltött testet, de megszállott stalker módjára attól sem riadt vissza, hogy az adaptációban Donny Dunn néven futó Richard otthona körül sündörögjön, vagy rászálljon a férfi partnerére, családjára, barátaira. Az egész iszonyú kellemetlen, és Gadd saját magát is felelősnek érzi, mert nem tipikus áldozatszerep az övé, mivel ennél jóval komplexebb a történet, amelynek mélyén ott lapul egy még súlyosabb ügy, ami még fiatalkorában esett meg vele. Nem spoilerezünk, inkább nézzétek meg.
Az április 11-én debütált Szarvasbébit hamar a vállukra kapták a kritikusok, de nemcsak a szakmát sikerült megbabonáznia, hanem a közönséget is. A bemutatója hetén 10,4 millió megtekintett órával még csak az ötödik legnézettebb angol nyelvű sorozata volt a streamingszolgáltató Top10-ében, a rá következő héten viszont meg sem állt az élig 52,8 millió megtekintett órával. Annak az okát pedig, hogy még mindig élénken foglalkozik vele a sajtó csakúgy, mint a nézőközönség, abban kell keresni, hogy a Netflix igaz történetként hivatkozik rá, nem megtörtént eseményeken alapuló, vagy megtörtént események által inspirált alkotásként.
Ez a nüansznyi különbség vezetett oda, hogy az internet önjelölt nyomozói megpróbáltak fényt deríteni a Martha néven bemutatott nő valódi személyazonosságára, illetve leleplezni azt a személyt, aki a korábban említett másik ügyben érintett. Az utóbbival meg is gyanúsítottak valakit, aki feljelentést tett, Gadd pedig tisztázta, hogy nem róla beszélt. Sőt, a humorista kifejezetten kérte a rajongókat, hogy ne eredjenek a történet szereplőinek nyomába. Csatlakozott hozzá a Marthát játszó Jessica Gunning is, aki a Glamournak adott interjújában csalódottságának adott hangot.
"Úgy gondolom, ha ez megtörténik, akkor az igazán szégyenletes lesz, mivel csak arról árulkodna, hogy nem nézték elég figyelmesen a sorozatot. Egyáltalán nem ez volt a lényege."
Mindhiába, a nézők nem adták fel, és rá is bukkantak a közösségi médiás bejegyzései alapján az igazi Marthára az 58 éves ügyvédet Fiona Harvey személyében, aki nem sokkal ezután maga állt a nyilvánosság elé egy interjúban, amit Piers Morgannek adott. Az azóta már több mint 9 millió megtekintésénél járó beszélgetés során tagadta, hogy zaklató lenne, hogy romantikus vágyakat táplált volna Gadd iránt. Szerinte az sem igaz, hogy a humorista lakása előtt várakozott volna, vagy hogy 41 ezer e-mailt küldött volna neki (állítása szerint 10 üzenetnél kevesebb, tréfás hangvételű küldött összesen), ahogy a telefonszámát sem tudta. Ismeretségük csupán pár hónapig tartott, és ezalatt legfeljebb 5-6 alkalommal találkoztak. Mi több, szerinte az sem történt meg, hogy Gadd a megismerkedésükkor meghívta egy italra.
Harvey szerint valójában a humorista viselkedett megszállottként, és arról, hogy Martha néven egy karaktert mintázott meg róla, még 2019-ben értesült azt követően, hogy Gadd fellépett az Edinburgh-i Fringe fesztiválon. A nőnek egyébként tényleg volt egy rénszarvas játékfigurája, amiről a sorozat a címét, Donny pedig a sorozatbeli becenevét kapta, és azt láthatóan zokon vette, hogy sem a humorista, sem a Netflix nem kereste meg őt a produkció végett, ezért perelni készül.
Ti láttátok már a sorozatot? Ha igen, mit gondoltok róla?