Mozis témákban most sincs hiány. A Disney Űrlordot nézte ki a következő Indiana Jones főszerepére, bejelentették az X-Men: Apokalipszis új karaktereit és a Szellemirtók reboot szereplőgárdáját, ráadásul a bemutatkozott a Sky Sharks is, amiben élőholt nácik repülnek zombi cápákon. Ne kérdezzétek miért.
A heti kiemelt látnivalónk most a Fantasztikus négyes reboot első trailere lett, azon belül is a szinkronos változat. Rengeteg a kérdőjel a projekt körül és sokan nehezményezik a stúdió döntéseit (például a Fáklyát játszó színészt), de ebből a sötétebb hangulatból még bármi jó is kisülhet. Augusztusban kiderül, addig is:
Ha már kellő mértékben meghozta a hangulatot a fenti előzetes, akkor a heti filmpremierekkel folytatjuk a sort:
Kódjátszma (The Imitation Game):
Az egyre feltörekvő Benedict Cumberbatch nagy kiugrása lehet a kritikusok által is elismert és Andrew Hodges „Alan Turing: The Enigma” című életrajzán alapuló Kódjátszma, amelyben a brit matematikus, Alan Turing bőrébe bújva egy olyan gépezet megépítésén fáradozik, ami segít visszafejteni a németek által használt Enigma-kódot és ezáltal fordít a második világháború kimenetelén. Cumberbatch-t jó érzékkel válogatják az antiszociális, magának való csodabogár karakterek szerepére (gondoljunk csak Sherlock Holmesra), viszont jól áll neki, úgyhogy ez nem probléma. A jól megírt karakterek és a nagyszerű színészi alakítások a rendező, Morten Tyldum (Fejvadászok) filmjének egyértelműen legerősebb pozitívumai, viszont le sem tagadhatná, hogy Turing renoméjának visszaállításán kívül az Akadémia díjaira bazírozik. De addig, amíg mi jól szórakozunk, ez mellékes és a Kódjátszma megéri az árát.
(Érdekesség: Cumberbatch távoli rokona Turingnak, a családfakutatók szerint a 17. unokatestvére.)
Foxcatcher:
A megtörtént eseteken alapuló filmek csakis akkor sülnek el jól, ha olyan rendező veszi kezébe a gyeplőt, aki tudja, hogy miképpen közelítsen a témához. A Capote és a Pénzcsináló után Bennett Miller ismét bizonyítani tudta tehetségét a Foxcatcherrel, amely egy tragédiát mesél el, illetve sokkal inkább az ahhoz vezető utat. A középpontban a nyolcvanas évek olimpikon birkózói, a Schultz testvérek (Channing Tatum és Mark Ruffalo) állnak, akiket egy paranoid skizofrén milliárdos, John du Pont (a némileg átmaszkírozott Steve Carrell) karol fel. Kezdetben csak pénzzel támogatja őket, később viszont edzőnek képzelve magát jobban is beleártja magát a fiúk dolgába, mint kellett volna, amelynek a hírekből ismert gyilkosság lett a vége. Miller természetesen tisztában volt vele, hogy rengetegen ismerik a végkifejletet, ezért nem is elsősorban azon van a hangsúly, hanem azon eseményeken, amik odáig vezetnek: ez egy pedig feszültséggel teli, gondosan összerakott és bravúros színészi játékokkal (Steve Carell, Channing Tatum és Mark Ruffalo remekelnek) megtámogatott mozit eredményezett.
(Érdekesség: A filmet ihlető valódi esetben a gyilkosság után du Pont két napra elbarikádozta magát a birtokán és csakis telefonon tárgyalt a rendőrséggel.)
Blackhat:
A négyszeres Oscar-jelölt Michael Mann (Az erőd, Szemtől szemben, Collateral – A halál záloga) ezúttal egy olyan problémáról készített egészestés mozit, ami egyre inkább előtérbe kerül világszerte: a kiberbűnözésről van szó. Manapság már majdhogynem nagyobb kárt lehet tenni a világban néhány gombnyomással, mint fegyverekkel (gondoljunk csak a Sony nemrég történt esetére) és ezt az elvet használja ki a Blackhat legfőbb karaktere, Nick Hathaway (Chris Hemsworth) is arra, hogy megrövidítse az államot. Mikor valaki egy sikeres hackelésnek köszönhetően felrobbant egy reaktort Kínában, a hatóságok alkut ajánlanak a tetteiért börtönre ítélt férfinak, majd megindul a fél világon átívelő hajsza a további merényletek megakadályozása érdekében. A téma aktualitása és a benne rejlő potenciál ellenére azonban a kritikusok csúnya mellényúlásnak tartják a filmet, amely a kezdés után hamar elveszíti lelkesedését és unalomba fullad, így csakis a Hemsworth-rajongóknak vagy a téma iránt érdeklődőknek ajánljuk a megtekintését, a többiek inkább válasszanak olyan programot a kínálatból, amit nem Hathaway írt.
(Érdekesség: Hemsworth még egy börtönbe is ellátogatott, hogy megfelelő tapasztalatokat szerezzen.)
Joker (Wild Card):
Jason Statham ismét hátsókat rúg pépesre, csontokat tör és fejeket zúz nagy elánnal. Nagyjából ennyivel is jellemezhetnénk a színész új filmjét, viszont az nem fedné le a teljes igazságot, ugyanis Statham a Jokerben ismét megpróbál kitörni az akciósztár skatulyából. A műfaj is inkább nevezhető kriminek, mintsem akciónak (még az első komolyabb bunyóra is legalább háromnegyed órát kell várnunk), pedig Las Vegas egyik problémamegoldójának élete nem éppen eseménymentes. Nick Wild szerencsejáték-függő, aki a saját életét nem tudja helyrerakni, viszont egy nap csúnyán összeverik egy barátját, ő pedig segít bosszút állni. Statham persze nem felejtett el verekedni, a közelharcok jól megkoreografáltak és még mindig jól állnak neki, de hiába a szebb napokat is látott rendező, Simon West (Con Air – A fegyencjárat, Lara Croft: Tomb Raider, A feláldozhatók 2) törekvése, a Joker sem tudott kitörni a középszerből, ahogy lényegében Statham egyetlen filmje sem a közelmúltból. Pusztán kikapcsolódásnak nem rossz választás.
(Érdekesség: Statham két videojátékban is szinkronizált már. Az egyik a 2002-es Red Faction II, a másik a 2003-as Call of Duty.)
Későnérők (Laggies):
Megan (Keira Knightley) azzal a dilemmával küzdd, hogy nem tudja, mihez kezdjen az életével. Munkája nincs, a szerelme inkább már csak a barátja és tanácstalan lényegében mindenben, ezért pont kapóra jön, hogy megismerkedik egy fiatal lánnyal (Chrloe Grace Moretz), valamint annak egyedülálló apjával (Sam Rockwell). Erre a hétre most éppen ez a humoros, romantikus vígjáték jutott és Lynn Shelton (Édesnégyes, Érzések és érintések) műve, a Későnérők pontosan azt nyújtja, amit a mellékelt trailer ígér: egy poénos, mégis tanulságokkal és jól megírt karakterekkel teli komédiát. Ha ilyesmit kerestek, akkor megtaláltátok.
(Érdekesség: Decemberben derült ki, hogy Keira Knightley gyermeket vár. Az apa a Klaxons zenekar egyik tagja.)
Mancs:
A híres mentőkutya, Mancs izgalmas története fikcióval keverve, kifejezetten családoknak ajánlva. Pejó Róbert rendező ezzel kíván tisztelegni a világ összes mentőkutyája, különösképp a világhírű magyar eb előtt. A kutyák általában nyerők, az aranyos kutyák végképp, de most még nem tudjuk, a Mancs elég lesz-e arra, hogy a legjobb magyar filmek köött emlegethessük.
(Érdekesség: Az élőszereplős filmben helyenként animációs jeleneteket is láthatunk, amelyet Igor Lazin, a Kistehén rajzolója készített.)
A heti DVD és Blu-ray megjelenések:
- A védelmező (DVD, Blu-ray)
- Delfines kaland 2 (DVD, Blu-ray)