Hirdetés

Elhunyt Király Levente, a Nemzet Színésze

|

87 éves korában meghalt a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagja.

Hirdetés

Szomorú idők járnak a Nemzet Színésze címmel kitüntetett művészekre, ugyanis rövid időn belül már Magyarország kultúrájának sokadik kiválósága hunyt el: Balázsovits Lajos, Benedek Miklós, Csomós Mari, Haumann Péter, Máthé Erzsi és pár hónapja Tordy Géza is. Az égi társulathoz csatlakozott most a Nemzet Színészei közé tartozó Király Levente is, aki kedd reggel hunyt el. 

"Könnyed vígjátékokban éppúgy meghódította a publikum szívét, mint veretes tragédiákban" - számolt be a haláláról megrendülten a szegedi önkormányzat, a művész életében és pályafutásában ugyanis rendkívül fontos szerepet játszott a szegedi teátrum.

Hirdetés

A Kossuth- és Jászai Mari-díjas érdemes művész 1937-ben született Budapesten Kőnig Levente néven, és bár édesapja archeológusi pályára szánta, ő a Színház- és Filmművészeti Egyetemet végezte el 1959-ben, majd a Szegedi Nemzeti Színház tagja, 1986-tól pedig a társulat örökös tagjává vált. Színpadi szerepei széles skálán mozogtak, ugyanúgy játszott Brechtet, mint Moliére-t, Madáchot és Csehovot is. Rövid időn belül a teátrum vezető művészévé vált, a prózai tagozat meghatározó tagja lett, és a kőszínház mellett játszott a Szegedi Szabadtéri Játékok előadásaiban is. 

Bár a kamerák kevésbé voltak meghatározóak számára, mint a világot jelentő deszkák, azért így is felbukkant olyan filmekben, mint a Harlekin és szerelmese, az Egy szerelem három éjszakája, a Kalandorok és a Tabló - Minden, ami egy nyomozás mögött van!. Munkásságát számos díjjal ismerték el pályafutása során: 1967-ben Jászai Mari-díjat kapott, 1986-ban érdemes művész lett, 2003-ban - a Szegedi Nemzeti Színház színészei közül elsőként - megkapta a Kossuth-díjat, majd 2006-ban, Zenthe Ferenc halála után kitüntették a Nemzet Színésze címmel. 2007-ben pedig Szeged díszpolgárává választották, ami nem véletlen, hiszen bár 1996-ban nyugdíjba vonult, továbbra is szívén viselte a teátrum és a város sorsát, élete végéig megmaradt vérbeli szegedi művésznek. Fia, Király Attila szintén színész, aki színpadon és a mikrofon mögött is kamatoztatja örökségét. 

Nyugodjék békében!

Nem akarsz lemaradni semmiről?

Rengeteg hír és cikk vár rád, lehet, hogy éppen nem jön szembe GSO-n vagy a social médiában. Segítünk, hogy naprakész maradj, kiválogatjuk neked a legjobbakat, iratkozz fel hírlevelünkre!


Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)