Hirdetés

A Karate kölyök és a Cobra Kai mögött egy valódi harcművészeti stílus rejlik

|

Nem a semmiből találták ki az alkotók azt a stílust, amelyben a franchise szereplői is tanulják a harcművészetet.

Hirdetés

A Cobra Kai hatalmas sikert aratott világszerte, de a sorozat igazi különlegessége nem csupán a nosztalgikus hangulat, hanem az, hogy valódi harcművészeti alapokra építkezik. Daniel LaRusso karaktere, akit Ralph Macchio alakít, a Miyagi-Do néven ismert stílust tanítja, amely ugyan látványosnak és filmes trükknek tűnhet elsőre, valójában mélyen gyökerezik az Okinawa szigetéről származó Goju-Ryu karate hagyományaiban. Ez a stílus ötvözi a kemény és lágy mozdulatokat, amit maga a név is tükröz: go jelentése kemény, míg ju a lágyságra utal. A Goju-Ryu filozófiája szerint a harcban ugyanúgy szükség van erőteljes támadásokra, mint finom, körkörös blokkokra és elterelésekre. A technikákat a tradicionális japán kata formájában gyakorolják, amelyek önálló mozgássorozatokból állnak, s a mozdulatok gyakorlásán keresztül fejlesztik a testet és a szellemet egyaránt.

A sorozat visszatekint a klasszikus Karate kölyök filmekre is, amelyekben Mr. Miyagi - Pat Morita legendás alakításában - Danielt nemcsak a harc, hanem az élet nagy kérdéseire is megtanítja. Az ikonikus "wax on, wax off" jelenet, amelyben LaRusso házimunkákon keresztül sajátítja el a blokkok alapmozdulatait, tökéletes példája annak, hogyan válik a mindennapi tevékenység edzéssé, és miként fejlődik ki izommemórián keresztül az ösztönös védekezés.

A Miyagi-Do stílus mögötti inspiráció nem csupán kreatív ötlet volt: a franchise írója, Robert Mark Kamen maga is Goju-Ryu karatét tanult, méghozzá egy olyan mestertől, aki közvetlenül Chojun Miyagitól - a stílus alapítójától - származtatta tudását. A karakterek és történetek is részben Kamen személyes élményeire épülnek, többek között fiatalkori bántalmazásainak tapasztalataira és saját mestere tanításaira.

Hirdetés

Chojun Miyagi a stílusát a kínai Fehér Daru kung fu, a Shorei-Ryu karate és a Naha-te elemeiből formálta meg. A Goju-Ryu lényege a teljes test felkészítése a közelharcra: ütéseken és rúgásokon túl dobások, feszítések, földre vitelek is a rendszer részét képezik. A keménységet pedig különféle erőfejlesztő gyakorlatokkal érik el, például a makiwarával, egy faoszloppal, amelyre ismételten ütve acélszerű kézfejeket lehet kialakítani.

Amikor a Cobra Kai alkotói - Josh Heald, Jon Hurwitz és Hayden Schlossberg - újraélesztették a sorozatot, tudatosan igyekeztek tiszteletben tartani az eredeti harcművészeti hagyományokat. A koreográfiákban valódi technikákat alkalmaztak, a szereplőket valódi kata gyakorlásra fogták, a filozófiai mélységet pedig szintén megőrizték. Daniel tanításai Robby Keene számára, ahol egyensúlyt gyakorol különféle instabil felületeken, egyértelmű utalás Mr. Miyagi módszereire - és persze a klasszikus daru rúgásra, amely a film egyik csúcspontja volt. A sorozat vizuálisan is emléket állít a hagyományoknak: a Miyagi-Do dojó falán Chojun Miyagi portréja függ, mellette más jelentős karate mesterek képei, amelyek folyamatosan emlékeztetik a szereplőket - és a nézőket - arra, honnan ered a tudásuk.

A Cobra Kai látványos akciójelenetei mögött tehát valódi, több mint százéves harcművészeti tudás húzódik meg. A Goju-Ryu nemcsak a képernyőn állja meg a helyét, hanem a való életben is: egy olyan rendszer, amely nemcsak az ütésekről, hanem az önfegyelemről, az egyensúlyról és a belső erő megtalálásáról szól. Pontosan ahogy Mr. Miyagi tanította.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)