Amerika Kapitány: Szép új világ kritika - az ikon és az ember

|

A negyedik Amerika Kapitány film nem több egy közepes Marvel-kalandnál, de szerencsére nem is akarja másnak mutatni magát.

Amerika Kapitány okkal a Marvel képregényes univerzum egyik legismertebb, legkedveltebb és leginkább ikonikusnak tekinthető figurája. Maga a karakter még anno 1940-ben debütált a füzetek lapjain, és a jelmezbe bújt hős, Steven Rogers még magát Hitlert is kiütötte az egyik képregényborítón. Később az 1960-as években visszahozták a figuráját, a Bosszúállók oszlopos tagja lett, és gyakorlatilag egyetlen fontosabb Marvel-kalandból sem maradhatott ki. A Marvel moziverzumban ugyebár Chris Evans alakította őt, és a csapatkalandok mellett összesen három saját filmet is kapott. Mindeközben viszont a eredeti képregényekben fontos változás történet: Rogers átadta a stafétát, és az egykori Sólyom, Sam Wilson 2014 óta bizony maga is Amerika Kapitány - hogy még izgalmasabb legyen a dolog, a Marvel füzetekben immár mindketten, tehát Steve és Sam is viselik ezt a titulust, de a filmek világában egyszerűbb receptet választottak. A Végjáték fináléjában Steve átadta a pajzsot Samnek, aki A Sólyom és a Tél Katonája tévésorozatban végre tényleg belebújt a csillagos és sávos jelmezbe, ő lett az új Kapi. Bár a mozis Sam, Anthony Mackie karaktere már az Amerika Kapitány: A Tél Katonája óta az MCU fontos szereplője, az azért nem mondható, hogy karaktere olyan hátteret kapott, mint képregényes eredetije évtizedek alatt, így joggal rukkolhatnánk elő azzal az érvvel, a filmekben nehezebben fogadhatja el a váltást az átlagos néző, mint az eredeti képregények közönsége. Sólyom mindig is egy kedvelhető hős volt, de sosem akkora legendás figura, mint Chris Evans Kapija. És ez bizony érződik az új Kapitány első filmjén, a Szép új világon is. 

Ráadásul az Amerika Kapitány: Szép új világ jóval többet vállal annál, hogy egyszerűen csak folytassa a nagy Kapitány-sztorit, immár egy új főhőssel. Ez a mozi ugyanis nem csak a negyedik Amerika Kapitány rész, hanem folytatása a második MCU-s moziknak, vagyis A hihetetlen Hulknak. Ezen felül végre kezd valamit az Örökkévalók film következményeinek a világra gyakorolt hatásával, a teljes megértéséhez pedig nem árt a korábban említett A Sólyom és a Tél Katonája sorozat ismerete sem. Soknak tűnik? Hát persze, de régen az MCU épp azért volt szerethető, mert apró pici kapcsok fűzték össze a filmeket úgy, hogy az erre fogékonyak lubickolhatnak az átkötésekben. Bár a Szép új világ semmiképp sem nevezhető egy közepesnél jobb képregényfilmnek, azt mindenképp a számlájára kell írni, hogy jól hozza vissza ezt a régi Marvel-receptet. 

Elnöki ügy

A sztori szerint Harrison Ford, vagyis Thaddeus Ross lett az Egyesült Államok hirtelen megválasztott elnöke. Ő ugyebár William Hurtöt váltotta ebben a szerepben, aki 2022-ben hagyott itt bennünket. Az új elnök célja az USA vezetőjeként nem más, mint az Örökkévalók film végén az óceánból kiemelkedve megdermedt égi lény testére és főleg az abból kitermelhető elképesztően értékes fémre pályázó országok, vagyis India, Franciaország, Japán és saját nemzete között egységet teremteni. Ez cseppet sem egyszerű feladat, főleg úgy nem, hogy a képletbe tessék-lássék módon belerondít egy kígyós terrorszervezet, és a vezetőjük, a Giancarlo Esposito által alakított Csörgőkígyó. Persze a nulladik perctől világossá válik, és az előzetesek sem titkolták, hogy a gubancok hátterében valójában nem más áll, mint Tim Blake Nelson visszatérő karaktere. 

És ha már az előzeteseknél tartunk: a Marvel különösen jó szokott lenni abban, hogy a trailerekkel nem lövi el a nagy csavarokat, és minimális meglepetést azért most is kapunk, de összességében elmondható, hogy a vetítőteremből kifelé ballagva az az érzése támad az embernek, hogy az elmúlt hónapokban a kedvcsinálók túl sokat mutattak meg nekünk. Világos, hogy marketinges szempontból muszáj volt leleplezni a Vörös Hulk felbukkanását is, de ez akkor üthetett volna igazán nagyot, ha nem látjuk egy az egyben az előzetesekben. Ford játékáról egyébként elmondható, hogy hozza a kötelezőt, de ez annak tükrében nem is csoda, hogy egy tipikus Harrison Ford karaktert kellett alakítania. Egyértelműen az ő és Anthony Mackie játéka viszik előre a narratívát, pörgetik a cselekményt és kötik le a néző figyelmét. A rosszarcokkal sincs komolyabb gond, bár a képernyőidejüket szűken mérték. 

A mellékszereplőkről azonban már nem lehet ennyire pozitívan nyilatkozni, ugyanis mind-mind felejthető karakterek. Igaz ez A Sólyom és a Tél Katonája sorozatból visszatérő Isaiah Bradley-re, aki megdöbbentően sokat siránkozik. Érthető persze, hogy miért nem túl boldog, az ő sztoriját is bemutatta bőven az előzetes, de azért így is túltolták az érzelgősséget. Az új Sólyom, Sam pajtása, Joaquin Torres viszont egyetlen élő ember emlékezetében sem fog megmaradni, simán ki lehetne nevezni az eddigi leginkább feledhető MCU-s hősnek, de ugyanez igaz a most debütált, izraeli származású Sabrára is. Mindez nem, vagy nem csak és kizárólag a színészek hibája, inkább az írás területén kéne keresni a gondokat. 

A szkript a kanyarban sincs a A tél katonájához vagy a Polgárháborúhoz képest. Emlékeztetőül: a második és a harmadik Amerika Kapitány filmet a Russo tesóknak köszönhettük, ők azért más szinten űzték ezt a műfajt. Mindezek ellenére a Szép új világ egyáltalán nem rossz film, és a Marvel mostani átlagjából így is ki tud emelkedni egy orrhosszal. 

Nem akarsz lemaradni semmiről?

Rengeteg hír és cikk vár rád, lehet, hogy éppen nem jön szembe GSO-n vagy a social médiában. Segítünk, hogy naprakész maradj, kiválogatjuk neked a legjobbakat, iratkozz fel hírlevelünkre!


Szárnyak és pofonok

Ami viszont abszolút a helyén van, az nem más, mint a bunyó. Az akciójelenetek koreográfiája pazar, a harcok közben ügyesen kihasználták azt, hogy az új Kapi immár nem csak pajzsot dobál, hanem egyebek mellett felszerelték repülőgépek felszeletelésére is alkalmas fémszárnyakkal a ruciját. Esposito karakterére mindezek kapcsán még annyiban érdemes visszakanyarodni, hogy hozzá köthetők a legjobb lőfegyveres jelenetek, az általa életre keltett Csörgőkígyó pedig meglehetősen béna neve ellenére egy kompetens Marvel-gonosz lehet a jövőben. Már persze, ha újra elő akarják venni őt, mert a Multiverzum saga azért nem az efféle, úgymond hétköznapi rosszfiúk felé terelgeti az egész filmes univerzum jövőjét. 

A látvány tekintetében arra még érdemes lehet kitérni, hogy a Vörös Hulk valószínűleg nem fog mindenkinek maradéktalanul tetszeni. Nehéz ezt megfogalmazni, de túlzottan emberszerű, vagyis kevésbé zömök, az eredeti zöld verziónál sokkal arányosabb testalkata is furcsa kissé, és összességében sokkal inkább Ford jellemvonásai dominálnak, mint a Hulkra, vagy Hulkokra általában jellemző külső jegyek. Az eredeti zöld melák nem hasonlít ennyire Mark Ruffalóra, és előtte sem volt kiköpött Edward Norton. 

Anthony Mackie és vele együtt Sam Wilson egészen más Amerika Kapitány, mint előtte Chris Evans volt Steve Rogersként. És ezzel nincs a világon semmi gond. A "más" nem jelent ugyanis automatikusan rosszabbat. Az viszont bizonyos, hogy bár a Szép új világ kellemesen fűzte össze több korábbi MCU-s film elvarratlan szálait is, és ezért vissza tudott hozni egyfajta nosztalgikus érzést azokból az időkből, amikor ezek a mozik telis-tele voltak oda- és visszautalgatásokkal, a teljes egészet tekintve jóval gyengébben tudott muzsikálni ez a sztori, mint korábban a második és harmadik Amerika Kapitány film, vagyis A tél katonája és a Polgárháború.

Az biztosan nem segített, hogy felejthető, eldobható mellékszereplőket kaptunk, ha itt okosabban sáfárkodnak az energiával, akkor az az összképen is sokat tudott volna javítani. A film legnagyobb szerencséje épp az, hogy az MCU az utóbbi években masszív lejtmenetben van, és az egyre gyengébb alkotások között könnyedén megszépül maga a Szép új világ is. Ha azonban egy átlagos képregényfilmre számít az ember, akkor pontosan azt fogja kapni, és nem bandukol majd hazafelé csalódottan a moziból. Minden erénye és az összes hibája mellett az Amerika Kapitány egyáltalán nem egy szörnyű kezdés a 2025-ös év tekintetében, és a Marvelnek idén még bőven akad az ingujjában pár izgalmasnak tűnő kártya, hiszen hamarosan már a Mennydörgők* film érkezik, utána pedig az új Fantasztikus Négyes mozit fogjuk várni. Ha viszont arra a kérdésre teljesen őszinte választ akarunk adni, hogy bármivel is szegényebb lenne-e a mozivilág, ha nem készül el ez a film, vagy úgy általában mindenképp szükség volt-e az Amerika Kapitány: Szép új világra, akkor ezekre egy elég konkrét nem a válasz.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)