A múlt pénteken Kaliforniában történt lövöldözés keltette indulatok szülték a twitter egyik új mozgalmát. A hat ember haláláért felelős Elliot Rodger ugyanis néhány órával tettének elkövetése előtt videóban tette közzé, illetve egy 141 oldalas dokumentumban foglalta össze indítékait. Ezek alapján a huszonkét éves fiatalember a nőkön akart kollektív bosszút állni, amiért azok elutasították szexuális közeledéseit.
A "YesAllWomen" hastag szolgált eszközül azoknak, akik szeretnék hangjukat hallatni és elítélni a nők elleni erőszakot, illetve a nők szexuális tárgyként való kezelését, amiből Rodger gyilkos indulata is táplálkozott. Ehhez szeretett volna csatlakozni az itthon leginkább a Bűbájos boszorkák című sorozatból ismert színésznő, Holly Marie Combs.Furcsamód azonban az ő tweetje sehogy sem kapcsolódott a hashtag eredeti tartalmához, hanem így szólt: "Erőszakos videojáték-készítők, figyeljetek! Kérlek titeket. Szülők, vegyétek el tőlük [a játékokat]! Kérlek titeket. A virtuális erőszak valós erőszakhoz vezet."
. #YesAllWomen Violent video game makers take note. Please. Parents take them away. Please. Virtual violence leads to actual violence.
— Holly Marie Combs (@H_Combs) May 26, 2014
Sokan vissza is szóltak neki, egyrészt az erőszakos videojáték elleni kampányáért, másrészt azért, mert tweetjének tényleg az égegydata világon semmi köze nem volt a #YesAllWomen témájához.
.@H_Combs Don't blame violent video games for a man's misogynistic ideology and then tag it with #YesAllWomen
— Jess of Jotunheim. (@Jessicaaston) May 26, 2014
Az eset azért is megdöbbentő, mert nemhogy a videojátékok és agresszió kapcsolatát boncolgató beszédmód, de még az Egyesült Államokban minden lövöldözéskor felmerülő fegyverszabályozás kérdése is abszolút a háttérben maradt az eset kapcsán.
A színésznő egyébként saját leírása alapján szigorú anyuka, saját gyermekeinek sem engedi a játékot, ahogy több filmtől és tévéműsortól is tiltja őket, köztük azokkal, amikben ő maga szerepel.
@jbfrazie In my house with 3 boys I've decided those games are not my friend. No more field study needed. I've seen direct effect. No like.
— Holly Marie Combs (@H_Combs) May 26, 2014
@princess_smilez @nta_mommy87 Yes which is why my sons have not seen my shows.I feel they're too young.And have discussions with them daily
— Holly Marie Combs (@H_Combs) May 26, 2014
A válaszok között többen rámutattak az agresszió és videojátékok közötti kapcsolat hamisságát bizonyító tanulmányokra, illetve a feltételezett kapcsolatot támogató érvek visszásságára. Mások azonban örömmel csatlakoztak a kultúrpánik megszokott frázisainak ismételgetéséhez.
@H_Combs ALL video games. Too much television. Prolonged high stimulation leads to violence or a reclusive nature. We need to play outside!
— Laura Walker (@laurawalker86) May 26, 2014
Sikerült felülni a hype-vonatra, majd szépen beesni róla a sínek közé. Annyira megszokottá vált már, hogy ha iskolai lövöldözés történik, akkor a videojátékokat kell okolni, hogy néhányan ezt gondolkodás nélkül teszik. Csak épp különösen kellemetlen, ha egy ismert ember fut bele ilyenbe.