Az Egyesült Államokban már régóta fontos probléma a fegyverviselés kérdése, az utóbbi időben történt lövöldözések pedig csak még inkább sürgetővé tették, hogy szülessen valamiféle megoldás a kérdésben. Természetesen az Egyesült Államok elnöke is felszólalt a témában, de az álláspontját nem mondanánk éppenséggel előremutatónak.
Nagyjából egy héttel ezelőtt történt az a floridai lövöldözés, amely 17 áldozatot követelt, az eset kapcsán pedig nyilván ismét előkerült a fegyvertartás kérdése. Donald Trump is tartott egy beszédet, amelyől kiderült, hogy sok politikushoz hasonlóan ő is inkább az erőszakos médiát tartja az ilyen tragédiák kiindulópontjának:
"Egyre több és több embertől hallom, hogy az agresszív videójátékok nagyban formálják a fiatalok elméjét és gondolkodásmódját. Aztán ott vannak még a filmek. Rengeteg erőszakos film jelenik meg, amit még egy fiatal is megnézhet, amennyiben nincsen szexuális tartalma, szóval lehet, hogy erre valamiféle szabályzás kellene."
At meeting on school safety, President Trump says violence in video games and movies is responsible for shaping young people’s thoughts: “We have to do something about maybe what they’re seeing” https://t.co/VfXvVkwQmq pic.twitter.com/vbt2t0dhtm
— CNN (@CNN) February 22, 2018
Elég szomorú látni, hogy a jelenlegi adminisztráció is csak bűnbakot lát a videojátékokban annak ellenére, hogy továbbra sem sikerült senkinek egyértelműen bebizonyítania, hogy a videojátékok váltanák ki az ilyesfajta cselekedeteket. Persze Trump korábban sem titkolta, hogy nem rajong a játékokért, erről itt írtunk részletesen.
Az elnök egyébként pár nappal ezelőtt úgy gondolta, hogy érdemes lenne fegyvert adni a tanárok kezébe, hogy meg tudják védeni az iskolát, viszont úgy tűnik, hogy az ötlet abszurditását felismerve elindult a vita másik irányába, ugyanis egy tweetben arra is kitért, hogy szigorúbb feltételekhez kellene kötni a fegyvertartást:
"Mindenképpen javasolni fogom az alapos háttérellenőrzéseket, főleg a mentális egészséget illetően. Meg kell emelni a korhatárt 21 évre! Remélem végre a kongresszus is készen áll, hogy lépéseket tegyen!"
Persze ez az ötlet már jóval ésszerűbbnek hangzik, de ez már mit sem változtat azon, hogy egy ország vezetősége ismét a saját bőrét próbálta menteni azzal, hogy a szórakoztatóipart hibáztatja, még akkor is, ha az ilyen tragédiákban a felelősség közös. Remélhetőleg a tudományos eredményeket is figyelembe veszi valaki a döntéshozásnál, és valódi párbeszéd mentén dőlnek majd el a dolgok, bár manapság ez nem trendi irányvonal.