Újabban az abortusz körüli szabályozás miatt (is) áll a bál az Egyesült Államokban, miután a Politico kiszivárogtatta, hogy a konzervatív többségű Legfelsőbb Bíróság semmissé akarja tenni az 1973-as Roe v. Wade ügyben hozott, precedens értékű ítéletet, amelyre alapozva eddig effektíve nem lehetett korlátozni a terhességmegszakítás jogát az USA-ban.
A heves reakciókat kiváltó ügybe aztán a PlayStationért felelős Sony Interactive Entertainment is belekeveredett, miután az elnök-vezérigazgató Jim Ryan magára haragította a vállalat dolgozóinak egy részét. A véleménynyilvánítást kerülő vezető azzal verte ki a biztosítékot, hogy e-mailben szólította fel az alkalmazottakat egymás álláspontjának tiszteletére, ráadásként pedig a macskái születésnapját is szóba hozta, hogy "valami könnyeddel" enyhítse a "bizonytalan világbeli események okozta stresszt".
A The Washington Post viszont most arról számolt be, hogy a PlayStation Studios szárnyai alá tartozó Insomniac Games (Ratchet & Clank, Marvel's Spider-Man) 50 ezer dollárt (kb. 18 millió forintot) adományoz az abortuszpárti Women's Reproductive Rights Assistance Project (WRAAP) civil szervezetnek, amit a Sony is kiegészít egy ugyanekkora felajánlással.
A céges adományok mellett a PlayStation Care programon keresztül a dolgozók is hozzájárulhatnak az ügyhöz, illetve a lap szerint a vállalat azt tervezi, hogy egy külön programot indít azon alkalmazottai megsegítésére, akiknek a szigorodó törvények miatt másik államba kell utazniuk az egészségügyi ellátásért.
Semmi spam, csak napi 2-3 értesítés Viberen, hogy képben maradj a játék- és filmvilág, a geek kultúra legérdekesebb híreivel.
A The Washington Post mindezt egy kiszivárgott e-mailre alapozza, amelyet az Insomniac CEO-ja, Ted Price küldött az alkalmazottaknak. A levél alapján a Sony nem szeretné nyilvánosan elismerni az adományozás tényét, ezért kifejezetten megtiltotta, hogy a dolgozók megemlítsék a vállalatot vagy az Insomniacet a WRAAP-pel kapcsolatos közösségi médiás posztjaikban. Az Insomniac fejese szerint 100%-ban birtokolt leányvállalatként "anyagi következményekkel" járna a csapatra nézve, ha bárki is beszélne az adományról, emellett pedig később is korlátozhatnák őket "a fontos, nyilvánosság előtt végzett munkában".
A stúdió állítólag a közvetlenül érintett alkalmazottak bevonásával is győzködi Ryant, hogy tegyenek többet az ügyben, az erőfeszítés részeként pedig egy 60 oldalas dokumentumot küldtek Hermen Hulstnak, a PlayStation Studios első emberének a dolgozók üzeneteivel.
Cikkünk írásáig a Sony és az Insomniac nem erősítette meg a sztorit, ami akár alá is támaszthatja az adományok kapcsán elrendelt kommunikációs zárlatot. Mindenesetre nem az Insomniac lenne az első Sony-kötődésű stúdió, amely állást foglal a szabad abortusz mellett, hiszen korábban a felvásárlás alatt álló Bungie is nyilatkozott erről.