Ha valamennyire aktívak vagytok Twitteren, az utóbbi héten szinte biztos, hogy láttatok egy ehhez hasonló bejegyzést:
I mean, just because EVERYONE else is playing it.
— Richard Osman (@richardosman) January 2, 2022
Wordle 197 4/6
🟨⬜⬜⬜⬜
⬜⬜🟨⬜🟩
🟨⬜⬜⬜🟩
🟩🟩🟩🟩🟩
Nem hibáztatunk, ha nem értitek pontosan, mit jelentenek a különböző színű négyzetek (pláne, ha az én mobilomhoz hasonlóan nálatok sem jelennek meg esetleg helyesen a színes változatok), ezért most itt megtalálható minden, amit tudni kell a viszonylag újkeletű Wordle-őrületről.
A játék kitalálója Josh Wardle (így már érthető a logikai játék neve is), aki a párjának készítette eredetileg a Wordle-t, aki kifejezetten szereti a szavakkal kapcsolatos játékokat. Ezt követően októberben készült el a nyilvánosan is elérhető változat, amivel azóta már háromszázezernél is többen játszottak.
A weboldalán ingyenesen, reklámok, vagy bármilyen más monetizációs modell nélkül élvezhető játék kifejezetten egyszerű: minden nap egy ötbetűs angol szót kell kitalálnia a játékosoknak, amire összesen hat próbálkozási lehetőségük van.
A véletlenszerű találgatásnál az teszi eszesebbé a Wordle-t, hogy a mesterlogika nevű színkitalálós játékhoz hasonlóan minden tippünk után jelzi a játék, ha egy adott betű megtalálható az adott napi feladványban, ha más helyen, mint az általunk beírt szóban, akkor sárgával, ha pedig stimmel az elhelyezkedése is, zölddel.
A fent látható Twitter-üzenet is ehhez kapcsolódik, ugyanis a játék után megoszthatjuk a közösségi oldalon, hogyan teljesítettünk a napi kihívásban. A weboldal által generált tweetben pedig az is megtalálható - a napi szót titokban tartva, betűk nélkül -, hogy az egyes próbálkozásaink mennyire voltak sikeresek.
Amellett, hogy azok számára nehezen érthető a színes négyzetrács, akik nem ismerik a Wordle szabályait, azoknak is rendkívül furák lehetnek ezek a bejegyzések, akik mondjuk kevésbé látnak jól, és ezért a képernyőn látható szöveget felolvasó programokkal tájékozódnak a weben. A lenti példában hallhatjátok, mennyire idegesítő lehet az ilyen tweeteken végiggörgetni, ha ilyen segédeszközt használ valaki.
Wondering how accessible these Wordle tweets are?
— Anna Cook (@annaecook) January 4, 2022
Here’s a quick demo I did with iOS VoiceOver and a quote from @MrBrokenEyes
“They are horrible and mean nothing. Takes my iPhone over a minute to read it, and that’s at 65 speed.” https://t.co/GAqlGQpUAT pic.twitter.com/HHFIH5rni6
Szerencsére a játék készítője minden más szempontból arra törekszik, hogy a játékipar és a digitális világ minden, a mentális egészségünkre káros trendjét távol tartsa a Wordle-től. Az oldalon minden nap csak egyetlen feladványt kapunk, így nem fenyeget, hogy függőként daráljuk egymás után a pályákat, amíg azt vesszük észre, hogy hajnali négy óra van.
A site-on nincs semmilyen reklám, sem olyan lehetőség, hogy pénzért próbálhassuk újra az adott napi kihívást, vagy könnyítéseket vásároljunk benne, ez pedig nem véletlen. A népszerű szójáték alkotója egy interjúban elmondta, hogy nem kedveli azokat a mobiljátékokat, amik különböző eszközökkel manipulálják és követelik a játékosok minél tovább tartó figyelmét. Wardle elmondása szerint ezért nem tervezi mobilapp formájában kiadni a Wordle-t, igaz, klónjai így is várhatóan megjelennek hamarosan a különböző app store-okon.
Okay here it is! A basic #wordle solver in #rstats based on @coolbutuseless's {wordle} package.
— Matthew Kay (@mjskay) January 8, 2022
Basic idea is very naive but seems not bad: look at every possible guess and choose the one with the highest E(# correct letters) + E(# letters that are at least in the word) pic.twitter.com/PpdskPgt1b
Ha pedig a Wordle többszázezer játékosa közül a sikeresebbek közé szeretnél tartozni, akkor néhány tippel is szolgálunk neked (amik egyszerűbbek, mint a fenti tweet szerzőjének a megoldása, aki egy hatékonyan találgató programot írt a játékhoz). Az például a szabályok ismeretében teljesen logikus, hogy egy adott próbálkozás után lehetőleg olyan szót keress, amiben egy szürkével jelölt, azaz a megfejtésben biztosan nem szereplő betű sem szerepel.
Kis szerencsével persze ilyen betűk újrapróbálásával is eljuthatsz a megoldásig, de érdemes megpróbálni maximalizálni az egy-egy tippből kinyerhető információt. A Wordle taktikád másik fontos pontja a jó kezdőszó megválasztása lehet, amiben a szókeresős játékok egy fontos alapelve is a segítségedre lehet.
this wordle shit easy
— jarvis johnson (@jarvis) January 8, 2022
⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛
⬛⬛🟩🟩🟩🟩🟩🟩⬛⬛
⬛⬛🟩🟩🟩🟩🟩🟩⬛⬛
⬛⬛🟩🟨🟨🟨🟨🟨🟨⬛
⬛⬛🟩🟨🟨🟨🟨🟨🟨⬛
⬛⬛🟩🟨🟨🟨🟨🟨🟨⬛
⬛⬛🟩🟩🟩🟩🟩🟩⬛⬛
⬛⬛🟩🟩🟩🟩🟩🟩⬛⬛
⬛⬛🟩🟩🟩🟩🟩🟩⬛⬛
⬛⬛🟩🟩⬛⬛🟩🟩⬛⬛
⬛⬛🟩🟩⬛⬛🟩🟩⬛⬛
Ilyenkor érdemes ismerni, melyik betűk milyen gyakran szerepelnek egy-egy nyelvben. Mivel a Wordle-ben angol szavakat keresünk, érdemes olyan tippel kezdeni, amiben ennek a leggyakoribb betűi, például a magánhangzók közül az e, a, i, o, mássalhangzók közül a t, n, s, h, vagy az r szerepelnek. Emellett érdemes olyan szót is keresni, amiben nincsenek betűismétlődések, ezzel szintén maximálva az egy tippből kinyerhető információ mennyiségét. Így jó kiindulópontot jelenthetnek például a react, adieu, sired, alone, arise, cream, worse, vagy éppen anime szavak is.
Reméljük, hasznosnak találtátok ezt az összefoglalót, és a Wordle segítségével nemcsak jól szórakoztok, hanem esetleg az angol szókincseteket is bővítitek kicsit.