Megvallom őszintén, mikor először meghallottam a War on Terror
Gázolásos harcmodor
A WoT az RTS vonalra épül, de szerencsére annak továbbfejlődött, a stratégiára koncentráló ágára. Így a játékmenet bármikor megállítható, nincsenek benne bázisok, azaz nem építkezünk, hanem csak úgynevezett ledobási pontok találhatóak, ahová légből érkezik az utánpótlás. Hasonló ez, mint a Battlefield rendszere: amelyik oldal birtokolja a zászlóval jelölt pontot, az tud arra a pontra utánpótlást rendelni. Mindez természetesen azt is jelenti, hogy egy viszonylag kis számú csapattal megyünk, akikre ebből kifolyólag vigyáznunk is kell. A motivációt fokozandó kiemelt szerepet kapnak a gyalogosok, azaz elfelejthetjük azokat a rohamokat, ahol agyontápolt tankjainkkal átgurulunk az ellenségen. Viszont, ha már az átgurulásról van szó: bizonyára mindenkit kitörő örömmel tölt el a hír, hogy az utunkba álló gyalogságot legázolhatjuk harci gépeinkkel. Mindez nem jelenti azt, hogy a játékban nem található meg számtalan mai, illetve enyhén futurisztikus beütésű harcjármű, de a gyalogosok is fontos szerepet kapnak az ütközetekben.
Vaskereszt, vagy amit akartok
Ráadásul annyi könnyítést még beletettek a fejlesztők, hogy a kilőtt járműveket, illetve az éppen csak lelőtt gyalogosokat egy gyors beavatkozás – szerelő, orvos – megmentheti és visszahozhatja az örök harcmezőkről az aktuális csatatérre. Ez különösen azért jó dolog, mert egységeink tapasztalatot gyűjtenek, ezért nem ajánlott, hogy hagyjuk őket fűbe harapni. Tapasztalatot egyébként az ellenségek megölése mellett a különböző teljesített küldetésekért is kapunk, amit hallatlanul okos ötletnek tartok – mindez máris jóval nagyobb motivációt jelent a főfeladatok melletti egyéb küldetések sikeres teljesítésére. Szintlépéskor bakáink plusz életerőt, illetve bónusz képességeket kapnak. Érdemes még kiemelni egy másik zseniális újítást: ha egy egység valamiképp legyőz egy nálánál jóval erősebb ellenfelet, akkor „hősiességéért” külön kitüntetést, külön extra képességet kap. További motivációs faktor a pályák minél tökéletesebb véghezvitelére, hogy a küldetések végén, értékeléskor aszerint kapunk kitüntetést, mekkora veszteséget szenvedtünk, illetve mennyi feladatot teljesítettünk (a cheatelők pedig megkapják a cheat-érdemrendet! – de komolyan).
Én és az életerőm
Külön érdekesség, hogy a civil járművek sem csak dísznek vannak a pályákon, hanem szabadon felhasználhatók, akár harci, akár szállítmányozási célra. Annyi egyszerűsítés történt a világháborús alkotásokhoz képest, hogy mondjuk egy harckocsi elvezetéséhez nem kell 4-5 főnyi személyzet, hanem elég a vezető, illetve amennyiben még egy embert a jármű tetejére ültetünk, akkor az még tud onnan lődözni. Az egysíkú „egyfajta szuperegységeimmel mindent lerohanok” taktikát tovább akadályozza a részletes kő-papír-olló rendszer, amely szintén nagyon dicséretes kezdeményezésnek tekinthető. Egyetlen zavaró hibának az egységek melletti gigantikus életerő-csíkot éreztem. Ezt viszont annál inkább, tekintve, hogy erre már számtalan jobbnál-jobb megoldást találtak más RTS-fejlesztők – nem értem, miért nem lehetett egy már jól beváltat alkalmazni ehelyett az ósdi módszer helyett.
Főszerepben: a főszereplők
A történet kiindulópontja a mához képest mindössze két évvel később indul: 2008-ban végleg elszabadulnak az indulatok és mindenfelé terrortámadások kergetik az embereket rémületbe. Ennek ellensúlyozására a nyugati országok megszervezik a NATO utódját, a WOFOR-t, ám ehhez Kína végül nem csatlakozik (érthető, hiszen Kína keletre van – ender). A játék folyamán ezt a három frakciót (lásd még a kiemelt szöveget) fogjuk irányítani, egymás után, 26 küldetésen keresztül. A történetbe ennél jobban nem is szeretnék belemenni, tekintve, hogy kár lenne lelőni a fordulatokat, de elég összetett, még akkor is, ha nem ér el Warcarft 3-i magasságokat. Viszont szót ejtenék a hősökről, hiszen jó történethez, karakteres hősök „dukálnak”. A hőskérdés nagy problémája szokott általában lenni, hogy mivel a történet miatt a hősök nem halhatnak meg, a játékosok legtöbbször elküldték a szegény hőst a pálya túlsó, békésebb felébe kapálni, nehogy szegénykém a csata hevében feldobja a talpát. Amennyiben a fejlesztők a másik megoldást választották, és ezt elkerülendő übertápossá alakították a hősöket, akkor meg legtöbbször a többi egység szerepe halványult el a szuperlények mellett. A WoT fejlesztői egy új megoldással igyekeztek áthidalni a problémát: léteznek a történet szempontjából fontos hősök, akik itt sem halhatnak meg, viszont csak ritkán kell bevetnünk őket a harcba, olyankor viszont kötelezően. Mellettük vannak a „mezei” hősök, akik gyakorlatilag felturbózott egységek – őket sem célszerű elveszejteni, de mindenesetre haláluk esetén sem veszítjük el a küldetést.
Világvárost építettünk
Maguk a pályák kellően változatosak, mindenféle tájon megfordulunk, számos ismert nagyvárosban, mint Berlin, Párizs, vagy Mexikó City, sőt még Budapest is helyet kapott a pályák között! Magukban a városokban civil lakosság is található, akik normál esetben élik a békés mindennapi életüket, ha viszont beindul a lövöldözés, akkor igyekeznek elmenekülni a tűzvonalból. A küldetésekről szintén csak jót tudok szólni. A bázis és építkezés mellőzése már önmagában feltételezi az összetettebb, bonyolultabb feladatokat, és ez ténylegesen is így történik – nem lehet panasz a készítők fantáziájára. Kivétel egyedül a tutorial pálya, amelyet szerettek volna a készítők teljesen a történetbe illeszteni. Ez sikerült is, csak az a baj, hogy túlságosan is: ugyanis, miközben a játékos alig kap valami segítséget, mit kéne csinálnia – a tutorialnak, ugye pont ez lenne a célja... – éles bevetésre kerülünk, és bizony nem is okoz nagy nehézséget, hogy elveszítsük a küldetést, ami azért egy tutorial pályához képest kissé erős.
A szemünk és a fülünk is örül
Látványban ismét nagyot alkottak a DR-nél, de hát erre soha nem is volt panasz. A grafikus motor még a Platoon

Szép ez az új világ
A cikk végén jöjjön az értékelés: „Végre!” – mondtam, mikor felálltam a WoT mellől. Végre minden a helyén van: nincsenek elbaltázott lehetőségek, irreális, valószerűtlen harctéri körülmények, logikátlan csapatrendszer. Látszik, hogy amennyiben a DR kap elég időt a fejlesztésre, kiforrott, kaliberes programokat tud készíteni. Reméljük, a jövőben ez lesz a standard, hiszen a WoT igen magasra tette a lécet. Vannak apróbb hibái, és a stílus megújítójának sem mondanám, ettől eltekintve viszont tényleg első osztályú alkotás - akik szeretik az RTS- eket, azoknak feltétlenül ajánlott a War on Terror

Kapcsolódó linkek: