A gyermekek digitális jogait felügyelő szervezet vezetője, Vicki Shotbolt a Milberg London ügyvédi irodán keresztül vádolta meg a Valve-et, amiért az állítása szerint "túl magas árakat követel 14 millió PC-s játékostól, és kihasználja az Egyesült Királyságban elfoglalt domináns üzleti pozícióját". A csapat 656 millió fontnyi (kb. 310,3 milliárd forintnyi) kártérítést követel a perben, amihez egyébként még egy külön kis weboldalt is összerakott "Steam You Owe Us" ("Steam, tartozol nekünk") névvel.
A vád három pontról szól. Egyrészt a Valve kötelezi a kiadókat és fejlesztőket, hogy mindenhol azonos árakon forgalmazzák a játékaikat, így technikailag korlátozzák azok potenciálisan olcsóbb terjesztési lehetőségeit a többi platformon keresztül. Másrészt minden játékbeli vásárlásnak a Steamen kell keresztülmennie, így a Valve levont jutaléka megnehezítheti az árak csökkentését. Harmadrészt a 30 százalékos jutalék, amit a Valve követel minden eladás után, drágítja a játékokat.
"Mi úgy hisszük, hogy a Valve szabálytalanul szorítja ki a piacról a többi PC-s platformot, és emiatt az Egyesült Királyságban élő játékosok túl sokat fizetnek a termékekért."
A Valve-et rengeteg kritika érte fejlesztői, kiadói, újságírói és vetélytársi oldalról is a 30 százalékos jutalék miatt. A cég ettől függetlenül kötötte az ebet a karóhoz, és nem engedett a számokból, ez pedig újra és újra a célkeresztbe helyezte. Az már nyilván más kérdés, hogy a 70 eurós árcímke valószínűleg akkor sem kúszna lejjebb, ha a Valve csökkentené azt a 30 százalékot.
Akárhogy is, ahhoz, hogy a fenti vádakból tényleges per válhasson, a beadványnak először keresztül kell mennie a Versenyjogi Fellebbviteli Bíróságon, amely visszadobhatják az egészet már azelőtt, hogy az ügy igazán beindulna.
Lennél a GS közösség tagja? Gyere a GS Party/Chat Facebook csoportba, dobj fel témákat, dumálj régi és új GS írókkal, olvasókkal!