Valahogy mindig az van, hogy amikor eljutunk az év végéig, és elkezdek számot vetni azzal, mikkel játszottam, és mik voltak a kedvenceim, biztos, hogy kerül egy-két független fejlesztés a top 5-be. A Balatro már az év elején bebiztosította pozícióját az idei toplistán, és nem voltak kétségeim afelől, hogy a 2022-ben megjelent The Case of the Golden Idol folytatása is helyet érdemel majd az élmezőnyben.
A Color Gray Games debütáló alkotása az utóbbi évek legjobb játékélményét kínálta számomra annak ellenére is, hogy egyetlen screenshotját sem tenném ki a falra - egyedi látványvilága érthető módon nem jött át mindenkinek, én is inkább annak ellenére szerettem. A The Rise of the Golden Idol jobban mutat, és bár még mindig nem egy görög cserépedény, ez élvezeti értékéből szinte semmit nem vesz el.
A rejtélyes bálvány
300 évvel járunk a Case eseményei után, az 1970-es években, amikor is bizarr halálesetek sorozata tartja izgalomban a hatóságokat, a sajtót, és mindenféle háttérben dolgozó érdekcsoportokat. A publikum Vörös Átoknak (Red Curse) nevezi az egyre több áldozatot szedő jelenséget; sejtések szerint droghasználat okozza, hogy a halottak szeme pirossá változik, de vannak, akik ezt egészen másnak tulajdonítják. Hogy mi áll a háttérben valóban? Erre már nekünk kell rájönnünk. Ez csak egy a felgöngyölítésre váró rejtélyek közül, amiknek talán, esetleg közük van a Golden Idolhoz, a bálványhoz, ami már több száz éve kavarja meg emberek életét.
Ahogy az előd esetében, úgy itt is az a feladatunk, hogy kimerevített jeleneteket figyelve próbáljuk kideríteni, ki kicsoda, mi történt vele, milyen szerepet játszik az aktuális történetben. Húsz ügynek járhatunk így a végére, és egyre nehezebb összerakni a teljes képet. Leveleket, okmányokat, listákat olvasgatva, tárgyakat és helyszíneket nézegetve köthetjük össze a pontokat változatos helyszíneken és helyzetekben.
Miután mindenre rákattintottunk, amire érdemes (a játék jelzi, hogy mit nem néztünk még meg), és elég infót gyűjtöttünk, elkezdhetjük a neveket arcokhoz kötni, majd egy folyó szövegbe a megfelelő szavakat beilleszteni. Annyit súg a játék, hogy tudjuk, mik a kérdések, de a válaszokat nekünk kell megadnunk.
A rejtély folytatódik
Az elődhöz képest mindent kibővítettek. A játék alaposan elmagyarázza, mi hogyan működik, ráadásul mivel már nem a régi időkben járunk, a nyelvezete is érthetőbb, ritkábban kellett utánanéznem egyes szavak jelentésének - még a jobb angolosokat is megállíthatta a Case-ben egy-két ritkán használt, archaikus kifejezés, de itt ez csak elvétve fordulhat elő.
Semmi spam, csak napi 2-3 értesítés Viberen, hogy képben maradj a játék- és filmvilág, a geek kultúra legérdekesebb híreivel.
Nem csak a jelenetekben kell szöveget kitöltenünk, az egyes fejezetek sztorijai összefüggnek, és minden jelenet sikeres teljesítése után kapunk egy újabb nyomot (levelet, tévéújságot stb.), ami segíthet, hogy megértsük a teljes történetet, be tudjuk illeszteni az összefoglalóba is a megfelelő szavakat. Érdekes, hogy bár a jelenetekben több panelt is kitölthetünk, nem mindegyik szükséges a sikerhez; ezek inkább nekünk segítenek, hogy kisebb lépésekben haladva jussunk egyre előrébb. Ezúttal nem választották ketté a szövegkitöltős részt és a jelenetet, szabadon mozgatható paneleket pakolászhatunk mindenfelé.
A The Rise of the Golden Idol elődjéhez hasonlóan egy különleges kalandjáték; nem könnyű, de ha rááll az agyunk, egyre jobban tudunk benne haladni. Jobban ad többet abból, amiért elődjét is nagyon szerettük; nem muszáj azt végigjátszani, mielőtt ebbe belekezdenétek, de erősen ajánlott az utalások miatt - meg hát az is kihagyhatatlan.