Nos, a megoldás már létezik egy ideje, de csak mostanában kezdik használni. De mi is az az RSS, miről beszélünk egyáltalán? Lássuk csak.
Egy fejlődő technika
Az RSS, avagy Really Simple Syndication egy szabványosÃtott eljárás, melynek segÃtségével egységes formában lehet információt megjelenÃteni. Lényegében arról van szó, hogy egy adott honlap (például a www.gamestar.hu) hÃreinek fontosabb részeit – cÃm, bevezetÅ‘, dátum – egy rendszerbe szedve folyamatosan generálunk. Az Ãgy született fájlt bárki letöltheti, nézegetheti, és bár önmagában is olvasható és érthetÅ‘, bizonyos programok segÃtségével egészen szépen, kezelhetÅ‘en és adott esetben kategorizálva is megtekinthetjük. Természetesen nem csak hÃreket lehet vele megjelenÃteni, de leginkább erre használják – a lényeg a frissességben rejlik. Ha fent van a gépeden egy bizonyos szoftver (errÅ‘l késÅ‘bb), ahogy kikerül valamilyen hÃr – például a mi oldalunkra – az azonnal megjelenik a gépeden. Ennél gyorsabban gyakorlatilag nem lehet értesülni semmirÅ‘l. Ez persze nem válthatja ki teljesen a weboldalak látogatását, hiszen ezen keresztül képeket nem igazán látunk, nem lehet hozzászólni, és Ãgy tovább.
A legjobb hármas
Ha bármely internetes keresÅ‘be (például www.google.com) beÃrod, hogy "RSS reader", kismillió találat fog eléd tárulni. Igen, mivel a technológia pofonegyszerű, az azt olvasó programok előállÃtása sem egy művészet. Éppen ezért három olyat ragadtunk ki, melyeket mi is használunk.
ElsÅ‘ alanyunk a FeedDemon (www.bradsoft.com/feeddemon), mely egy igen barátságos, nevéhez teljesen hű megjelenéssel, pontosabban logóval bÃr. A program felépÃtése szokványos, funkciói átláthatóak, megjelenÃtése pedig kifejezetten jó. Egyik oszlopban láthatjuk a különféle, elÅ‘re- vagy általunk definiált hÃrcsatornákat, középen a már emlÃtett hÃrek cÃmei jelennek meg napi bontásban, mÃg a jobb oldalon a kicsit újságra emlékeztetÅ‘ elrendezettségű teljes hÃrfolyam szemlélhetÅ‘. KezdÅ‘k is könnyedén tudják konfigurálni, hiszen van benne magyar nyelv is. Egyetlen szépséghibája, hogy csak három hétig használhatjuk – pontosabban ezután fizetnünk kell érte.
Második kedvencünk a FeedReader (www.feedreader.com), mely az egyik legegyszerűbb RSS olvasó. Ezt inkább csak kialakÃtására, mintsem funkcióira értjük, hiszen nagyon sok érdekességet tud. Megadhatjuk többek között, hogyha mondjuk bármely, frissen érkezett hÃrben megtalálja a "GameStar" vagy a "friss magazin" karaktersorokat, emelje azt ki valamilyen szÃnnel. Bár magyar modult nem tettek bele – egyelÅ‘re – használata teljesen ingyenes.
Végére hagytuk a szerintünk legjobb választást. A jelenleg 3.0 béta állapotban működÅ‘ KlipFolio (www.serence.com) nem csupán megjelenésében, funkcióiban is túlmutat konkurensein. Kezdjük ott, hogy képes ékes anyanyelvünkön hozzánk szólni és még ingyenes is. Ezzel máris lefedte azt a két dolgot, amit a most tárgyalt másik két konkurense csak külön tudott megvalósÃtani. Elegáns, jól kezelhetÅ‘ felülete fogad minket, konfigurációja egyszerű és érthetÅ‘. Ha azt akarjuk, az egyes hÃrcsatornákat csoportba gyűthetjük, és azokat egy bizonyos dobozkában frissÃtgetjük. BeállÃthatjuk, hogy milyen idÅ‘közönként ellenÅ‘rizze a friss infókat, sÅ‘t, még azt is, hogy mi legyen a program ikonja.
Nem csak kipróbálni érdemes
Ha már úgyis ki akartad próbálni az RSS-t és ránk hallgatsz, akkor a KlipFolio programját választod. Jó tudni, hogy a Firefox illetve az Opera böngészÅ‘k alapból támogatják, az Internet Explorernek pedig hamarosan megjelenÅ‘, 7-es verziójában lesz benne a lehetÅ‘ség. Ezek valamelyike úgyis fent lesz a gépünkön, ám mivel azok alapvetÅ‘en böngészÅ‘k, sosem lesznek annyira kidolgozva és nem tudnak majd annyit, mint egy olyan program, amit kifejezetten ennek a bizonyos RSS-nek a feldolgozására készÃtettek.
RSS olvasók
Az utóbbi idÅ‘ben egyre népszerűbbé vált az RSS technológia, mely arra hivatott, hogy segÃtse friss információhoz jutni a netes társadalmat. A A riss információra éhes kollégák biztosan szeretnének olyan lehetÅ‘séget, mellyel minden érdekesség a leggyorsabban csÃphetÅ‘ el.
Hirdetés
A cikket eredeti formájában minden extrájával megtalálhatod a GameStar magazin 2005/11-es számában!
Hirdetés
Hirdetés