Évek óta azon vitáztunk, érveltünk és ellenérveltünk, melyik fociprogram jobb: a FIFA vagy a PES? Az elÅ‘bbi hÃvei körömszakadtukig ragaszkodtak kedvencükhöz, mÃg az utóbbi tábora egyre csak nÅ‘tt, fÅ‘leg azokkal, akik a „duma" helyett inkább kipróbálták. 2007 totális igazságot szolgáltatott a PES-nek, amely PC-s megjelenése óta mindig jobb volt, mint a FIFA. Meghalt a király, éljen a Király!
Nem olyan forrón eszik...
Biztos ismeritek a mondást: nincsen rózsa tövis nélkül. Sajnos ez minden egyes évben igaz a PES-re, ugyanis már a PES 3 óta ez a játék nem más, mint konzolos konverzió. Ez önmagában nem lenne baj, mert egyike a legigényesebb konverzióknak, azonban ami az igazi gondot az okozza, hogy a kezelÅ‘szervek gombjait egy-egy konzol gombjai alapján mutatják. Ezúttal nem PS2, hanem Xbox 360 konverzió a játék, ezáltal azok a PC-sek járnak jól, akiknek Xbox 360 kontrollerük van a PC-hez, mert ott a gombok stimmelni fognak. Minden egyéb esetben nem. Szerencsére a tavaly megszokott külsÅ‘ beállÃtó utility jól működik, de ez Ãgy is változatlanul igénytelen. Meg lehet szokni, de a kedves Konami már tényleg csinálhatna ezzel valamit. UgyanÃgy rossz húzás szerintem, hogy egyszerűsÃtették a tréninget: tavaly még minijátékok segÃtségével lehetett megtanulni a cselezést, a lövést, a passzolást, jól begyakorolva a mozdulatokat, most pedig kapunk egy Ãrott listát (Xbox gombok logóival), amelyben le van Ãrva, mit hogyan kell csinálni. Aztán vagy megjegyezzük, vagy sem. Ez sajnos egy picit levon a játék értékébÅ‘l; kicsit fifás, lett a dolog (gondolom, sejtették, hogy sokan átállnak majd). Utolsó szÃvfájdalmam a szupertsztár/szuperhÅ‘s párhuzam. Bizonyos játékosok bizonyos helyzetekben egyszerűen földön kÃvüli szuperhÅ‘sökké válnak: Ronaldinhótól sehogy nem lehet elvenni a labdát, Messi a meccs 90. percében úgy sprintel a holtfáradt embereim között, mintha akkor állt volna be, s persze ilyenkor nem lövik a kapusba vagy mellé a labdát. Úgy vélem, kicsit túl szuperek lettek a sztárjátékosok. Tanulság: a Barcelonával kell lenni. :) Ezek után azt kÃvánom: nagyobb bajunk sose legyen!
Bayern, Barcelona, Inter, North London United
Régi ellenérv volt a PES-sel kapcsolatban, hogy „nincsenek benne licencek, ez Ãgy xar...". Erre az évre már csak két nagy bajnokság maradt ki, az egyik az angol, a másik a német - bár ezekbÅ‘l is licencelve van néhány csapat. Lehet most fanyalogni, de mire ez a cikk megjelenik, mindkét bajnokságra létezik már nem hivatalos peccs, amely semmi mást nem csinál, mint a „képzeletbeli" neveket lecseréli valódiakra. Úgy hiszem, Ãgy ez a kérdés mindenki örömére megoldódott, lehet nyomulni az Arsenallal gond nélkül. S ha már túl vagyunk az erÅ‘sen „egyszerűsÃtett" tréningen (gyakoroljunk, gyakoroljunk, a meccsen úgyis mellélÅ‘jük elÅ‘ször a kapu torkából), akkor érdemes valamelyik bajnokságba belevágni. A sima mezei bajnokság az egyszerűbb: itt az egyedüli gondot az jelenti, hogy a csapat tagjai két kisebb sprinttÅ‘l halálra fáradnak, Ãgy ha igazán fitt csapattal akarunk minden meccsen kiállni, akkor sűrűn kell cserélgetni a játékosokat. CsapategységrÅ‘l tehát nehezen beszélhetünk, de ha jó a keret, akkor szinte mindegy, ki játszik. Apropó keret. Szerencsére nagyon részletesen meghatározható a taktika, ügyesen ki lehet fÅ‘zni, ki merre szaladjon, mit csináljon, sÅ‘t meccs közben állÃtani lehet, mennyire játsszon támadó felfogásban a csapat (a nevük mellett van egy ilyen 5 fokozatú függÅ‘leges jelzÅ‘, ha felül a csÃk, akkor támadunk, ha alul, akkor bunkerfoci). Ilyenkor embereink tudják, mi a dolguk, támadáskor jóval elÅ‘rébb húzódnak, védekezéskor meg betömörülnek; teljesen más területeket játszanak be, más ütemben hozzák ki a labdát, másképp helyezkednek - maga a futballgyönyör a dolog.
Mesterem, ez itt a liga?
Más tészta a mesterliga, amely nemcsak a meccs lejátszását, hanem a csapat menedzselését is feladatunkká teszi. A konkurens programban is van hasonló, azonban ebben az évben ez (is) itt jobban sikerült: ügyes menedzserek kellÅ‘ figyelemmel képesek nagyon jó csapatot összehozni egy-két szezonon belül. Érdemes megjegyezni, a valós életben milyen tehetségek nem jutnak szóhoz a nagy csapatokban, belÅ‘lük elég jól lehet merÃteni - kisebb a fizetési igényük és potenciálisan jobban fejlÅ‘dnek (hiszen nekik még van mirÅ‘l). Egy-egy nagy sztárt azért néha meg lehet szerezni, de aki Chelsea tÃpusú menedzser akar lenni, az hoppon marad, fÅ‘leg az anyagiak hiánya, illetve a relatÃv szegénység miatt. Ezt ne szégyelljük, hanem örüljünk a játék újdonságainak. Ilyen például a mezrángatás, amely indirekt dolog: olyankor kerül elÅ‘, ha a hátvéd kicsit le van maradva a csatártól, és erÅ‘teljesen szorongatja azt. Ekkor bevet apait-anyait, hogy megállÃtsa a kapura törÅ‘ ellenfelet. Másik látványos újdonság a műesés - s én kérek elnézést, hogy a mai fociban ez ilyen fontos lett. A tizenhatoson belül látványosan el tudjuk dobni magunkat, ha a bÃró megeszi, akkor tizenegyes, ha nem, akkor sárga lap; olyan játékosunkkal próbáljuk, akinek még nincs sárgája, ha nem jön be, nagy dolog... De egy kiállÃtást azért nem ér meg. Ha meg bejön (éljen a Fair Play), akkor egy jól sikerült büntetÅ‘vel azonnal be lehet venni az ellenfél kapuját. Fontos a pontos idÅ‘zÃtés, s bár erre szinte lehetetlen figyelni, ha a bÃró takarásban van, nagyobb az esélyünk. Meg akkor is, ha a játékvezetÅ‘i hármas sokat téved. Ehhez úgyis lesz szerencsénk; éljen a realizmus (vagy az univerzális elbutulás?)! Egyik ilyen példa a les megÃtélése: néha a hajam az égnek áll, hogy jobbra passzolok, ugyanakkor balra bennragadt egy játékosom, és lest fújnak - szemüveget a bÃrónak! továbbképzésre velük! Szerencsére a PES fejlett intelligenciája, a szimulációt jelentÅ‘ futballtudása a régi maradt, sÅ‘t talán picit tovább is fejlesztették - még okosabb, még reálisabb, még inkább fociszerű. S ne feledjük: ellenfeleink képesek tanulni abból, amilyen stÃlusban játszunk, sÅ‘t annak fényében változtatnak taktikát (ez is újdonság) - legyen változatos a támadási repertoárunk! Én szóltam! Ja és még egy dolog: szóljatok a rokonságnak, ha erre rákattantok, néhány hétig hagyjanak titeket békén! Én szóltam II.!
GameStar