Hirdetés

LG monitorok - az IPS megérett a győzelemre

|

A monitorválasztást nem szabad elsietni: a választék hatalmas, a minőség ingadozó, ha pedig rosszul választunk, azt két szemünk és/vagy pénztárcánk bánja. Segítünk egy kicsit.

Hirdetés

Monitorvásárlásnál sajnos sokan elkövetnek két súlyos hibát: az egyik ilyen, amikor csak az árat nézik, a másik, amikor a technikai paraméterekkel nem törődnek, csak dizájn alapján választanak. Szerencsére nem ördöngösség a megfelelő monitor kiválasztása, csupán néhány dologra kell odafigyelnünk. Megéri rászánni azt a kis időt, mert utána évekig ezt fogjuk nézni, márpedig mindössze két szemünk van, amiket nem cserélünk csak úgy le, ha elhasználódtak.

Olcsó, mégis jobb: IPS újragondolva

Izgalmas terület a középkategória, hiszen nemcsak, hogy a felhasználók döntő többsége választ innen monitort, de a legfontosabb előrelépés is itt történt meg. Míg 1-2 évvel ezelőtt még a TN paneltechnológia volt az egyetlen, megfizethető megoldás, addig mára a legújabb IPS technológia abszolút versenyképessé vált mind árban, mind pedig képminőségben. A TN monitornál már megszoktuk a kompromisszumokat: rossz betekintési szögek, rossz színhűség (például színátmenetnél) stb.

Ezzel szállt harcba az LG legújabb fejlesztése, az AH-IPS, amely az Advanced High Performance In-Plane Switching rövidítése. Az LG egyedi technológiája egyrészt megfizethető árkategóriába hozza el az IPS minden előnyét, másrészt a régi IPS-problémákat megszüntetve a felsőkategóriát is alaposan felkavarja. Az IPS hatalmas előnye a TN-nel szemben, hogy extraszéles betekintési szögeket kínál és a színhűsége is közel hibátlan. Sajnos azonban nem véletlenül nem terjedt el azonnal a technológia széles körben: anno az IPS prémium felára és válaszideje igen nagy volt.

Az AH-IPS nagy titka, hogy a folyadékkristályokat, melyek a képpontok megjelenítéséért felelősek, impulzus hatására nem csupán egy, hanem mindkét irányban, vertikálisan és horizontálisan is elforgatják. Ezzel a mérnököknek sikerült megtartaniuk az IPS összes előnyét és a gyenge pontokat is kiküszöbölték. Az új generációs panel továbbra is 178 fokos betekintési szögeket kínál, így a kép széle szemből nézve is homogén, a színhűség kiváló, azonban egy régebbi IPS-es kijelzőhöz képest sokkal jobb a kontraszt (a fekete is fekete), nagyobb a fényerő, alacsonyabb a válaszidő és a fogyasztás is. A legfontosabbat pedig a végére hagytuk: árban akár a TN panelekkel is felveszi a versenyt.

A divat persze már nem a Full HD, hanem az Ultra HD, vagyis a 4K felbontás, és szerencsére itt sem kell elbúcsúznunk az új IPS technológiától. Az LG nem csupán a ma használatos monitorméretekben és felbontásokban gondolkodott a fejlesztésnél, hanem a mobil eszközöktől a tévékig mindenféle átmérőt figyelembe vett, sőt, egy apró, de határozott lépéssel az UHD-t is lehagyta a Digital Cinema 4K felbontással (4096×2160 pixel). Erre meggyőző példa a 4K-s 31UM97 17:9-es képaránnyal.

A merész, de ötletes és hasznos előrelépést mutatja az új, UltraWide monitorgeneráció is, amelynél az eddig megszokott 16:9-es képarány helyett 21:9-es arányt alkalmazott az LG. Itt a 25, 29 vagy akár 34 colos átmérőjű, 2560×1080, illetve 3440×1440-es felbontású IPS paneleknél kifejezetten előny a tökéletes betekintési szög, hiszen a munkára ideális monitorokra akár egyszerre több ablakot is kipakolhatunk. Ezeknél a felsőkategóriás monitoroknál a színhűség is új értelmet nyer, ugyanis DP kapcsolaton színenként 10 bit áll rendelkezésre (TN panelnél ez 6 bit, átlagos monitornál 8 bit). És ha mindez még nem lenne elegendő, már hajlított kivitelű modellt is választhatunk, ahol külön előny az ívelt felület, hiszen a képarány 21:9-es, a felbontás pedig UWQHD (3440×1440), mint például a 34UC97 jelzésű modellnél.

Az LG ötletes és egyedi extrái

A kiváló képminőség és az alacsony fogyasztás mellett néhány olyan extrára is számíthatunk, amelyeknek nagy hasznát fogjuk venni a mindennapos használat során.
Cinema Screen: Nagyon ötletes dizájnmegoldással találkozhatunk sok LG monitor esetében. Ez a Cinema Screen, ahol a panelt fedő borítás a monitor éléig kifut és fekete háttérképnél abszolút kávamentesnek tűnik a kijelző.
Reader mód: Egyetlen gombnyomással csökkenthetjük a kék fényt, így a kijelző képe kevésbé fárasztja a szemet és órákig kényelmesen olvashatunk a monitoron.
Flicker-Safe: A megvilágításban is váltott az LG, így az új monitorok villódzásmentesek – ezt még a TUV is igazolta, vagyis nem holmi üres marketing ígéretről van szó.
Thunderbolt 2: A gépet Thunderbolton keresztül csatlakoztathatjuk, míg egy másik csatlakozó is rendelkezésünkre áll, ahova további Thunderboltos eszközt, például külső tárolót kapcsolhatunk.
4-Screen Split: 21:9-es képaránynál akár négy programot is kipakolhatunk a kijelzőre úgy, hogy mindegyik átlapolás nélkül, olvasható méretben látszódik.
Dual Link-up: A 21:9-es UltraWide monitorokra egyszerre akár több eszközt is kapcsolhatunk, így ezek képe egymás mellett fog megjelenni. Az új modelleknél már egyszerre két HDMI eszközt is használhatunk.

IPS: Vádak és tévhitek

Összeszedtük, hogy milyen tévhitekkel és aggályokkal találkoztunk az IPS kapcsán. Persze meg is cáfoljuk mindet.
Lassú: Az IPS-ek anno 40-50 ms-os válaszidővel rendelkeztek. Az új generációs IPS-nél ez már csupán 5 ms, ami a hardcore játékosokat leszámítva elegendő az önfeledt játékra.
Nagy fogyasztás: A modern IPS paneles monitorok működés közben már csupán 20-30 watt körül fogyasztanak (24 colnál), míg készenléti módban 0,5 watt alatt – ezek az átlagos TN paneles értékeknél bizony jobbak.
Alacsony fényerő: A kezdeti fényerőproblémákat már régen javították. A ma már egyeduralkodó LED-es háttérvilágítással 250-300 cd/m2 az általános, akárcsak a többi paneltípus esetében.
Maximum Full HD felbontás: Ez abszolút tévhit, már a 4K felbontás sem okoz gondot és az átló is széles határok közt mozoghat. A Digital Cinema 4K modelleknél az UHD-nél magasabb, 4096×2160-as felbontást kapunk.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)