A Gigabyte és az amerikai T-Mobile után egy újabb nagy cég vált hackertámadás áldozatává: ezúttal a Twitch került a célkeresztbe, így most 125 GB-nyi bizalmas adat szivárgott az internetre a streaming-platformról.
A támadást egy névtelen hacker hajtotta végre, aki a 4chanen linkelte a hatalmas csomagot tartalmazó torrentet. A linkhez magyarázatot is mellékelt, melynek alapján az a célja, hogy "nagyobb zavart és versenyt teremtsen a videostreaming-térben", mivel a Twitch közösségét egy "undorító, mérgező pöcegödörnek" tartja.
A megtorlásként kiszivárgott adathalmaz több komoly tételt is tartalmaz:
- A Twitch teljes forráskódját, a korai évekig visszanyúló kommentekkel.
- A platform alkotóinak kifizetéseit.
- A mobilos, asztali és konzolos klienseket.
- Minden szellemi tulajdont, ami a Twitchhez tartozik, köztük az IGDB-vel és a CurseForge-dzsal.
- Egy kiadatlan Steam-konkurens platformot, amin az Amazon Games Studios dolgozott Vapor néven.
- Olyan eszközöket, melyeket a Twitch biztonsági szakemberei a biztonsági rések felfedezésére használtak.
A torrent felbukkanása után egy belsős forrás megerősítette a VGC-nek, hogy a kiszivárgott adatok valódiak, köztük a Twitch forráskódja is. A névtelen megszólaló szerint a cég vizsgálata arra jutott, hogy hétfőn történhetett a támadás. Maga a platform eddig hivatalosan nem kommentálta a dolgot.
Az internet népe mindenesetre már belevetette magát az adathalmaz feldolgozásába, az alábbi posztban például a sztárstreamerek honoráriumainak táblázata látható. A számok alapján xQc szeptemberben több mint 750 ezer dollárt kapott, míg Pokimane 38 ezer dollárnak örülhetett.
Here's a more comprehensive list of leaked Twitch payouts (I will keep updating this thread as more things come out). pic.twitter.com/15JItvp6l4
— KnowSomething (@KnowS0mething) October 6, 2021
Egy másik bejegyzés pedig arra figyelmeztet, hogy a szivárgás titkosított jelszavakat érinthet, ezért érdemes lehet megváltoztatni a jelszavainkat, vagy bekapcsolni a kétlépcsős azonosítást.
Habár a támadás mindenképp elítélendő, a történtek kiválóan szemléltetik, hogy mekkora lett az elégedetlenség a streaming platform körül. Az elmúlt időszakban ugyanis valóságos trenddé duzzadtak az úgynevezett "hate raidek", amikor bizonyos alkotók közvetítéseit álnéven írt gyűlölködő kommentekkel árasztják el a rosszakaróik.
A jelenség visszaszorításáért a Twitch ugyan már csak megerősített telefonszámmal bíró felhasználókat enged kommentelni, ám ez csak egy kis szelete a problémáknak, rengeteg tennivaló lenne a platformon uralkodó toxikus légkör kapcsán.