Minden egyes tanulmányra, amely a videójátékok káros hatásait boncolgatja érkezik egy riposzt. Jelen esetben a New York-i Rochester Egyetem kutatói álltak elő vizsgálataik eredményével. A tesztalanyok 22 diákból álló csoportját kettéosztották, míg az egyik fele a Call of Duty 2 és az Unreal Tournament 2004 reflexpróbáló virtuális harcmezőin szórakozott, addig a maradék diákot leültették a szem-kéz koordinációra jóval kevésbé támaszkodó The Sims 2 elé.
A két csoport az elkövetkező kilenc hét alatt 50 órát töltött a számára kijelölt játékokkal, melynek lejártakor az egyes csoport 43 százalékkal könnyebben tudta megkülönböztetni a szürke szín árnyalatait egymástól, mint a második csapat.
A kutatást vezető Daphne Bavelier szerint a kontrasztérzékenységen mindeddig szemüveggel, vagy műtéttel tudtak csak segíteni. Kísérletük azonban bebizonyította, hogy az akciójátékok képesek trenírozni az emberi agyat, minek következtében hatékonyabban dolgozza fel a beérkező vizuális ingereket. Ráadásul hónapokkal azután is megmarad a hatása, hogy az ember abbahagyta a játékot. A Reuters hírügynökség szerint ez a felfedezés segíthet azokon az embereken, akiknek gondot jelent az éjszakai vezetés.