Filmezés, játék, de munka közben is hihetetlenül zavaró tud lenni, ha a lábunknál a legdurvább porszívókat megszégyenítő zúgással dolgozik kedvenc masinánk. A teljesítmény növelésével a hűtést is fokozunk kell, ez pedig általában olyan dolog, ahol a legtöbben a lehető legolcsóbb alkatrészeket választják.
Bár egy-két decibel még nem a világ vége, a sok kicsi sokra megy elv itt hatványozottan érvényben van. Nem elég arra odafigyelnünk, hogy kezdetben halkan forogjanak a lapátok, célszerű minőségi alkatrészeket választani, hiszen az olcsóbb hűtők hajlamosak korábban elfáradni, ilyenkor pedig éktelen kopogással és berregéssel jelzik, hogy célszerű lett volna pár ezressel többet otthagyni a boltban.
A legideálisabb megoldást természetesen a ventilátorok teljes elhagyása jelenti, a komplett passzív hűtés azonban akár meg is duplázhatja a gép árát, így nem feltétlen éri meg, hiszen jóval olcsóbban hozunk ki egy minimális alapzajjal dolgozó PC-t, mint egy teljesen hangtalant. Egy ilyen rendszer összeállítása sok ponton áll vagy bukik, így érdemes a téma minden szegletét alaposan megvizsgálni.
Nem mindegy, milyen házat választunk alapul, ahogy az sem, hogy az egyik leghangosabb komponens, a CPU-hűtő milyen gyártótól származik. A videókártyánkból csak úgy dől a forróság, az olcsóbb tápok ventilátora pedig hajlamos néhány hónap alatt megadni magát. A PC World-ös kollégák most minden oldalról körüljárták a témát, hogy ne a saját hibáinkból kelljen megtanulnunk, miért is érdemes előre tervezni a halk PC összeállítását. Cikküket a témában itt tudjátok elolvasni.
Nálatok hogy muzsikál a PC, halkan duruzsol, vagy zúg mint egy traktor?