2012 óta rendszeresen beszámol a legnagyobb kritikaösszesítő oldalak közé tartozó Metacritic arról, hogy melyik évben melyik volt a legjobb kiadó. Erre értelemszerűen csak visszamenőleges jelleggel kerülhet sor, magyarán most az iparág szereplőinek 2023-as rangsorát ismerhetjük meg játékaik kritikai teljesítményének tükrében. 2022-ben a Sony végzett az első helyen, egy évvel korábban pedig a Microsoft, ám tavaly nemhogy a dobogóra nem fértek fel, de még az első tíz közé sem tudták beverekedni magukat, ez csak a Nintendónak jött össze
A redmondiak legalább azzal vigasztalódhatnak, hogy a hozzájuk tartozó Bethesda a Redfall kudarca ellenére is jól szerepelt a Hi-Fi Rush, az újrakevert Quake II és a túlnyomórészt pozitív kritikákat kapott Starfield révén.
De ha nem valamelyik konzolgyártóé lett az aranyérem, akkor vajon melyik kiadó érdemelte ki azt a Metacritic szerint? - merülhet fel ezen a ponton teljesen jogosan a kérdés. Nos a Street Fighter 6 és a Resident Evil 4 remake mögött álló Capcom a befutó, míg a dobogó második és harmadik fokán a Raw Fury (Casette Beasts), illetve a Chorus Worldwide (A Space for the Unbound) foglalt helyet. A Metacritic egyébként összesen 46 kiadót értékelt, és a következő sorrend alakult ki:
- Capcom
- Raw Fury
- Chorus Worldwide
- DANGEN Entertainment
- Annapurna Interactive
- Nintendo
- Aksys Games
- Bethesda Softworks
- Sega
- Thunderful
- Devolver Digital
- Playism
- Sony
- Gearbox
- Microsoft (Xbox Game Studios)
- Döntetlen eredménnyel: Team17 és Electronic Arts
- Focus Entertainment
- Square Enix
- Red Art Games
- Koei Tecmo
- NIS America
- Ubisoft
- ININ Games (United Games Ent.)
- Döntetlen eredménnyel: Frontier Foundry/Frontier Developments és Take-Two Interactive
- Bandai Namco
- Plug In Digital
- Atari
- Serenity Forge
- Outright Games
- Plaion
- THQ Nordic (+ HandyGames)
- Saber Interactive
- PQube
- Maximum Entertainment
- Humble Games
- 505 Games
- Freedom Games
- Untold Tales
- Idea Factory
- Marvelous/Xseed
- Nacon/Daedalic Entertainment
- PlayWay/Ultimate Games
- Microids
- Perpetual (Perp Games)
A fenti eredmény úgy jött ki, hogy először is maximálisan 150 pontot lehetett szerezni az átlagos Metascore másfélszeres szorzójával (értsd: az, 50-es átlag 75 pontot ért). 100 további pluszpontot lehetett összegyűjteni a jó, azaz legalább 75-ös értékelések aránya (ha a 80 százalékuk jó volt, akkor az 80 pontot ért) függvényében. Ugyanennyi pontot lehetett bezsákolni a rossz, tehát 49 alatti értékelésekkel, de ezúttal megfordult az arány, vagyis a kevesebb rossz kritika ért több pontot (20 százalékért 80, 80 százalékért 20). Végezetül még számításba vették azokat a 90-es vagy még jobb értékeléssel rendelkező címeket, amelyekről legalább 7 kritika született. Ezek további 5-5 ponttal járultak hozzá a végeredményhez.