Az egérmutató szinte minden grafikus felületen ugyanabban a furcsa szögben áll. Ez már az első grafikus rendszereknél is így volt. Az indokot a technológiai korlátokban kell keresni.
A számítógépes egér tavaly ünnepelte 45. születésnapját. A feltaláló, Douglas Engelbart alig néhány hónapja hunyt el, a rágcsáló mellett neki köszönhetjük az első grafikus felületeket is. Első körben egy egyenesen felfelé álló nyilat alkalmazott, ez azonban a kis felbontású rendszereken nem volt a legideálisabb megoldás. A nyíl éleit csak abban az esetben lehetett volna simára rajzolni, ha hatalmas méretben, az információ nagy részét kitakarva jelenítik meg, ez pedig természetesen nem volt opció.
A Xeros PARC, az első grafikus állomás tervezői is belefutottak ebbe a problémába, amit egy zseniális trükkel sikerült kiküszöbölniük. Megdöntötték a mutatót, így annak vonalai szinte tökéletesen egyenes, sima szakaszokat alkottak. Amellett, hogy sikerült igényesebbre tervezni a kurzort, az elforgatás következtében olyan alakzatot kaptak, amely merőben eltér a képernyőn megjelenő karakterektől, így észrevenni is sokkal könnyebb volt.
A későbbi, nagy felbontású rendszerek korában már nem volt szükség erre a trükkre, azonban azok fejlesztői is átvették a szokást. Bár manapság már kimentek a divatból a Windows témák a maguk speciális kurzoraival és effektjeivel, választék azért most is van.
Ti megmaradtatok a hagyományosnál, vagy egy cicás-napos kurzor is megtenné?