Nemrégiben kiderült, hogy a Bungie az utóbbi hét évet nem rózsaszín pónik szkeccselgetésével töltötte, hanem egy titkos projekten dolgozott, ami a Halo után még egyszer megreformálja azt, ahogy az FPS zsánerről gondolkodunk.
Tavaly novemberben megérkeztek az első koncepciós rajzok a játékból, amik éppen annyira voltak elegendőek, hogy tudtuk, valami mozgolódik a Bungie sátrában. A misztikus sci-fi lövöldét sejtető képekre hónapokkal később érkezett az első magyarázat, amikor is a cég egy nem túl informatív leleplezés keretein belül mindenféle pillérekről kezdett el mesélni, ami köré a játékot felépítették, de sokkal közelebb akkor sem kerültünk az igazsághoz.
A Destiny történetének eddigi tán legemlékezetesebb mérföldköve az volt, amikor a Bungie-s fejlesztőkből alakult 90-es évekbeli fiúbanda a Sony Meeting 2013-on kiállt a színpadra, és az égvilágon semmit sem mondott a játékról, viszont ékes bizonyítékát adták annak, hogy életükben először beszélnek háromnál több ember előtt, és hogy ha épp nem programoznak, akkor fogalmuk sincs, mit kezdjenek a kezeikkel.
Belebút' a Fűdbe a gyász!
A Destiny egy misztikummal teli poszt-apokaliptikus világba repít minket, ahol a Földet pusztulásba taszították különböző idegen életformák. Gyönyörű bolygónk hajdani dicsőségét már csak a szétbombázott városok romjaiból lehet sejteni, és az emberiség túlélői a bolygó utolsó városának falai mögött kerestek menedéket.
A Város felett egy titokzatos égitest lebeg, az Utazó (The Traveler), ami misztikus erejével tartja relatív biztonságban a városlakókat, és őrzi azt, ami a világunkból megmaradt. Az Utazó által az emberiség képes volt újra felépíteni elvesztett technológiájának egy töredékét, és mágikus erejét is rendelkezésünkre bocsájtotta, hogy ne legyünk teljesen védtelenek az idegenek támadásai ellen, és egyszer talán visszafoglalhassunk mindent, ami jogosan minket illet.
Itt jövünk mi a képbe, mert a Destinyben a játékosok egy Guardiant alakítanak majd, aki a Város őrzőjeként a Naprendszert járja, küldetéseket teljesít, és igyekszik megállítani a fajunkat elpusztítani akaró idegeneket.
MMOFPS, de inkább nem az
Az új konzolgeneráció közösségi fókuszú irányvonalából egyértelműen következett, hogy a játékokban is sokkal fontosabb szerepet fog betölteni az online játék, és az új hardver lehetővé tette egy perzisztens online világ létrejöttét is. A Bungie nem szeretné, ha szimplán egy MMOFPS-ként gondolnánk a Destinyre, mert itt bizony annál sokkal többről van szó. A játék mutat bizonyos MMO-s jegyeket, viszont hiányzik belőle az, ami valóban a zsáner részévé tenné.
A Halo sorozatból már ismert innovatív párosító funkció után a Bungie továbbgondolta saját rendszerét – kicsit MMO-sította, hogy úgy mondjam –, ezért a Destiny perzisztens világában, ahelyett, hogy minden játékos folyamatosan benne lenne az arcunkban, a rendszer az egyjátékos élményünkbe szinte észrevétlenül mossa bele a többi játékost. Ez a matchmaking funkció egy sokkal organikusabb játékmenetet eredményez. A player versus player nem része a Destiny alapvilágának, viszont lesz egy kompetitív többjátékos megoldás, amiről a Bungie egyelőre nem volt kész beszélni.
Őrizünk és védünk
A már-már a Borderlands sorozatot megszégyenítő fegyverválaszték mellett természetesen ott van nekünk az a misztikus erő is, amit az Utazótol kaptunk, és amivel különböző védekező és támadó varázslatokkal tehetjük még halálosabbá karakterünket. A Bungie különleges figyelmet fordít a Guradienünk és felszerelésünk testreszabhatóságára és fejlesztésére is. A legtöbb – ha nem az összes – fegyverünket a megölt ellenségek által dobott kis kék izékkel, az úgynevezett glimmerekkel fejlesztgethetjük majd, de erről még nem osztottak meg velünk részleteket.
A Destinyben nemcsak a fajunkat választhatjuk majd ki, hanem a játékstílusunknak és igényeinknek leginkább megfelelő kasztot is. Az eddig bejelentett három kaszt képességeiben és harcmodorában is eltér egymástól, ezért mindenki megtalálja majd a neki valót.
Hunter
A gyors, észrevétlen és lopakodós játékmenetet kedvelők, illetve a sniper-fanatikusok kedvence lesz a Hunter. Lorraine McLees játékdizájner szerint ez a kaszt a „gyorsaság és az erő szerencsés kombinációja”, ebből kifolyólag ők lesznek a „gondolkodó játékos” kedvencei. Főbb ismertetőjelük a játékban a fejükre húzott csuklya és a hátukra vetett köpeny.
Titan
A titánok a legjobban felszerelt kaszt a három közül; hatalmas fegyvereik és mech-szerű páncéljaik miatt nyers erejükre építenek. A Destiny története szerint ők építették a Várost körülvevő falat, és életük árán is megvédik azt. Hajthatatlanok, könyörtelenek, és végtelenül erősek, leginkább talán Master Chiefhez lehetne őket hasonlítani.
Warlock
A Warlock a Destiny varázslója, aki hosszú évekig tanulmányozta az Utazót, és megtanulta hasznosítani a belőle áradó misztikus erőt. Erős fegyverzetét és különböző varázslatait kombinálva a Destiny talán legösszetettebb karaktere lesz a Warlock. Könnyedén felismerhető lekerekített sisakjáról és jellegzetes, hosszú kabátjáról.
A Destinyben fajunk kiválasztása nem jár különösebb játékmenetbeli funkcióval, ezért mindenkinek a szépérzékére van bízva a döntés.
Exo
Az exók egy titokzatos faj, akik a Destiny világában tomboló háború alatt az emberiség mellé szegődtek, hogy segítsenek legyőzni az idegeneket. A robotszerű katonákat a Bungie úgy írta le, mint „baljós, hihetetlenül erős és fáradhatatlan” fajt, akik az ismert karakterek közül leginkább a Halo sorozat badassére, Master Chiefre vagy a Terminátorra emlékeztetnek.
Awoken
A World of Warcraft elfjeit és Tolkien tündéit a Destinyben az awokenek helyettesítik. Titokzatos, egzotikus és misztikus faj, akik nagyon gazdag háttértörténettel rendelkeznek, és olyan mitologikus lényekre hasonlítanak, mint a vámpírok, az angyalok vagy a tündérek. Kicsit hasonlítanak a Borderlands sorozat egyik legjobb karakterére, Sirenre is.
Human
Természetesen itt vagyunk mi is, az emberek. A föld bennszülöttei, akik az életükért és a túlélésért harcolnak ebben a barátságtalan világban. Érthető okokból talán ez lesz a legnépszerűbb a három faj közül, hiszen erősek, nem túlkomplikáltak, és velük lesz a legegyszerűbb azonosulnunk is.
Az Űrcsilliárdos
Nem csak Gyu méltán sikeres regényének címe ez, hanem a Destinyben mi is azok lehetünk azáltal, hogy az egész naprendszerünk a játszóterünkké válik. A Guardianek biztonságos zónája az emberiség utolsó Városa lesz, aminek minden kerületét felfedezhetjük, de időnk nagy részét különböző küldetések teljesítésével fogjuk tölteni, amiért bizony ki kell lépnünk a vastag Városfal másik oldalára.
Minden helyszínnek, ahova a Destinyben eljutunk, megvannak a maga sajátosságai: külön élővilág, ellenségek és környezet. A változatos területeken persze nemcsak rommá kell lőnünk majd mindent, ami mozog vagy egy picit csúnyán néz ránk, hanem nyitott szemmel kell járnunk, mert az elrejtett – és megtalált – ereklyék és tárgyak mind egy-egy elveszett részei örökségünknek, és általuk ismerkedhetünk meg a Destiny történetével.
A Bungie elmondta, hogy a játék vizuális elemei pontosan olyan fontosak voltak számukra, mint a megbízható technikai háttér, ezért művészeti vezetőjük, Christopher Barret több koncepciós rajzot készített a Destinyhez, mint az eddigi játékaikhoz összesen.
"Megöllek lábbal!"
– üvöltöd artikulálatlanul a monitorodnak, miközben a dél-koreai fiatalember mit sem sejtve, sztoikus nyugalommal az arcán gyűjtögeti össze a bossból kihulló értékes lootodat. Ez az a probléma, amivel mind szembesültünk már, viszont a Destinyben nem okoz majd fejfájást.
Az összegyűjthető tárgyak, jutalmul kapott fegyverek és felszerelések nagyon fontos részét képezik a játéknak, és talán a játékosok motivációjának egyik legfontosabb forrásai is, ezért – ahogy nagymamám mindig mondta – a barátság titka a pontos elszámolás kell, hogy legyen.
Amikor csapatba verődve többen játszunk együtt, és verejtékes munkával sikerül leölni a pókrobotra hasonlító mechanikus izét, akkor ahelyett, hogy megindulna a vérre menő harc a jobbnál jobb cuccokért, a loot egy világító gömb formájában jelentkezik, amit ha az egyik játékos felvesz, az értékes szerzemények igazságosan elosztódnak a harcban résztvevők között. Ha valami hasonló lett volna a Borderlandsben is, akkor most sokkal több barátom lenne.
A jéghegy csúcsa
A játékban szerepet kap még egy titokzatos NPC is, akit csak úgy neveznek, hogy Ghost. A Bungie egyik legzseniálisabb húzása volt az, amikor a Trónok Harca című sorozat mindenki által szeretett Tyrion Lannisterét, Peter Dinklage-et kérte fel a Ghost szövegeinek felmondására. A karakter szerepéről egyelőre csak annyit tudunk, hogy a játékmenet során szinte végig velünk lesz, segít eligazodni a világban, tanácsokat ad, és bepillantást enged a Destiny gazdag háttértörténetébe.
Talán minden kérdés közül a legfontosabb a Destiny PC lehetősége, ami már a bejelentés pillanatában értetlenül tátogó számítógép-tulajdonosokkal töltötte meg az egész világot. Ha végignézünk a koncepción, és sorra vesszük a játék megoldásait, akkor rájövünk, hogy minden arra mutat, a Destiny nagyon jól nézne ki a PC-inken, viszont ha arra gondolunk, hogy a Bungie mennyi PC-s játékot csinált az elmúlt tíz évben, és hogy milyen jól teljesített a Halo a többi platformon (muhahaha), akkor máris nem annyira őszinte a mosolyunk. Hivatalos bejelentés nem történt, de korai még csüggedni.
A Destiny részben egy belső nézetes kooperatív lövölde, részben pedig egy nyitott világú sandbox játék, belepasszírozva egy perzisztens világba. A hétéves munka alatt a Bungie felhúzott egy új motort, ami nem csupán a több platformra történő fejlesztést egyszerűsítette meg számukra, de képes megjeleníteni azt az összetett és egyedi világot, aminek eddig csak kis darabkáját láthattuk az E3-as demóban.
A kifinomult vizuális megoldások és az univerzum részletessége már ennyiből is egyértelműen látszott, a gazdag történet, a változatos helyszínek, a sok ellenség és a testreszabható karakterek pedig egy nagy, komplex és izgalmas játékot sejtetnek.
A Bungie minden tudását összeszedte ehhez a címéhez, és nagyon jó úton haladnak afelé, hogy meglépjék ugyanazt, amit a Halóval sikerült, és egy új szintre helyezzék az egyre repetitívebbé váló FPS-zsánert. Mi itt vagyunk, és várjuk a csodát, de a Bungie jelenleg blizzardos titkolózással tart minket félig-meddig sötétben, és csak tippelhetünk, hogy 2014 melyik napján tehetjük meg első bizonytalan lépéseinket a Destiny ígéretes világában.
Nektek eddig hogy tetszik a Destiny? Ha érdekelnek a legfrissebb hírek a játékkal kapcsolatban, akkor látogassatok el a magyar Destiny rajongói oldalra, ahol már nagyon készülnek a megjelenésre.