„A boldogság nyomában” valós eseményeken alapszik: Chris Gardner saját önéletrajzi regénye alapján készült, amelyben a rendkívül szegény és sikertelen, kórházi műszerrel házaló ügynök szép lassan elveszíti először a feleségét, vagyonát, majd a lakását, és egy ideig hajléktalan szállókon él – egyedül kiskorú fiának felnevelése tartja benne a lelket. Gardner azonban nem adja fel: egy brókereket képző neves intézetbe kerül, ahol nyomorult életkörülményei ellenére is elszántan tanul a vizsgára…
Koldusból „tőzsdefi” á la Will Smith
A „boldogság” a film interpretációja szerint tulajdonképpen egyenlő a meggazdagodással, amelyért a Will Smith által alakított karakter egész végig küzd.
Egy újabb amerikai siketörténethez van szerencsénk tehát, ám a főszereplő ezúttal nem valamilyen Al Capone-szerű gengszterfigura, hanem hétköznapi kisember, aki borzasztóan kemény körülmények között küzd a fennmaradásért. Amikor Ronald Reagen próbálta rendkívül kemény adótörvényekkel – több-kevesebb sikerrel – helyrehozni az ország gazdaságát. A film bizonyos tekintetben a Reagen-éra kritikájának is felfogható.
Smith most nem viccel
Will Smith korábbi sci-fi filmvígjátékai és kalandfilmjei után ezúttal végre fajsúlyosabb szerepet kapott, amelyben végre összetettebb színészi repertoárját is megcsillogtathatja.
Bár a Boldogság nyomában egy csöppet nem mentes a szájbarágós amerikai életfilozófiától, ugyanakkor a meghökkentő, gyakran szívszorító, máskor mulatságos élethelyzetek a blazírtabb nézőt sem hagyják hidegen. Teljesen kiszámítható, de mégis érdekes film egy szélsőséges élethelyzetről, amelyben sokan közülünk talán feladták volna a harcot…
Értékelés: 78%