Az Avast biztonsági cég egyik munkatársa hackerektől kiszivárgott jelszavakat készült feltörni, de ehhez a találgatásnál jobb módszerre volt szüksége, így egy korábbi, negyvenezer ilyen kódot tartalmazó mintából gyűjtötte ki a leggyakrabban előforduló szavakat és kifejezéseket. Az eredmény nem volt túl hízelgő a hackerekre nézve.
A negyvenezer jelszó összesen nagyjából kétezer változatot tartalmazott, amikből több mint 1600 relatíve könnyen feltörhető volt. Ezek ugyanis vagy minden kódolást nélkülöző szövegként voltak tárolva, vagy kilenc karakternél rövidebbek voltak.
A jelszavak kilenc százaléka egyszerű angol szótári szó volt, legtöbbször a számítástechnika területéről, de gyakori volt a nevek és a „leet speak" használata. Sokan írtak egész mondatokat is, hogy a jelszó kellően hosszú legyen, mint például ezt: „lol dont try cracking 12 char+".
Az is kiderült, hogy a hackerek amennyire nem használnak nagybetűket, annál jobban szeretik speciális karakterekkel és írásjelekkel feldobni a jelszavaikat. Leggyakrabban a mondatvégi pontot használják, de többen adtak meg jelszónak egy vagy öt szóközt is. És bár ez utóbbi jó ötletnek tűnhet, ezt a variációt próbálja meg az elsők között a legtöbb találgatáson alapuló eszköz. Meg az apja Xbox fiókját feltörő kisgyerek.
Még néhány érdekes statisztikát a témáról, például hogy mi volt a második leggyakrabban használt jelszó (a leggyakoribbat nem ismertette a kutatást végző szakember, lévén egy szitokszó volt), a PCWorld összefoglalójában találtok.
Nektek elég erősek a jelszavaitok?