Hirdetés

ATI R700 - Vedd meg és uralkodj!

|

Az AMD szerint a világ leggyorsabb videokártyája a HD 4870 X2. Szerintünk is!

Hirdetés

Az AMD a tegnapi napon hivatalosan is kiegészítette a HD 4800-as családot, ahogy azt várható volt, megérkezett az X2-es variáns. Pontosabban szólva variánsok, a csúcs két GPU-s 4870-es mellett bemutatták a valamivel szerényebb órajeleken üzemelő HD 4850 X2-t is. Remélhetőleg ez utóbbiból tényleges termékek is napvilágot fognak látni, és nem fogunk úgy járni, mint a HD 3850 X2-vel, mely igen jó ár/értékű kártyának tűnt elsőre, a magyar boltokba mégsem jutott belőle. Bíztató tehát, hogy rögtön a hivatalos bejelentés tartalmazza az alacsonyabb sebességű változatot is, mely a gyártói prezentáció alapján 400 dollárnak megfelelő áron debütálhat a különböző piacokon.

 

r700_black_card_k.gif

 

Cikkünk apropója azonban a 70-es testvér, így térjünk át az ő bemutatására. Apró, de ugyanakkor lényeges változtatásoktól eltekintve az R700 kódnevű grafikus vezérlő felépítési elve követi az előd R680-nál látottakat. Azaz a mérnökök fogtak két, 55 nanométeres csíkszélességen készülő RV770-es grafikus magot és a hozzá kapcsolódó memóriákkal együtt egy nyomtatott áramkörre integrálták őket. Mondhatni a CrossFire üzemmód hardveresen valósult meg ismét, tehát nincs szükség a meghajtóban való beállításra, alapértelmezettként működik mindkét GPU. Az összeköttetést - csakúgy, mint legutóbb - egy speciális lapka révén oldották meg, mely azonban ezúttal már kompatibilis a 2.0-s PCI Express szabvánnyal. Mondanunk sem kell, ez jóval nagyobb maximális adatátvitelt jelent, elméleti szinten a duplájára nőtt a lapkák közötti kétirányú kommunikáció sebessége. Ezt fejeli meg az újdonságnak számító, a grafikus magok között elvezetett dedikált SidePort link, mely a PLX vezérlő lapkához hasonlóan 5 GB/másodperc sebességgel képes adatokat szállítani a két GPU között. Egyelőre azonban ezt nem használja a kártya, ám később bármikor bevetésre kerülhet.

 

r700_interconnect_k.png


 

Technológiai szempontból minden más változatlannak tekinthető, pontosabban a maradék adathalmaz egy HD 4870-es vezérlő paramétereinek kétszeres szorzatával egyenlő. A kártya számítási teljesítménye 2,4 TFLOPS-ra nőtt, mely érték elérése nem sikerülhetett volna az 1600 darab stream processzor nélkül. A grafikus mag órajele 750 MHz, a kétszer 1 gigabájtnyi memória pedig effektíve 3600 MHz-en üzemel. Ez utóbbiból ki lehet találni, hogy GDDR5-ös modulok kerültek a fekete nyomtatott áramkörre, gyártójuk láttán azonban picit meglepődtünk, Hynix helyett Qimondát vártunk. A memóriabusz szélessége továbbra is 256 bit magonként, mely összesen 230 GB/másodperces maximális adatátvitel jelent.

 

r700_naked_k.jpg

 

A tekintélyt parancsoló adatok mellől mindössze egy szám hiányzik, ez pedig nem más, mint a fogyasztás. A HD 4870 X2 fogyasztását 286 Wattban maximalizálta a gyártó, mely érték nyilván sokakat fog eltántorítani a kártya megvásárlásától. Megjegyeznénk, hogy a GeForce GTX 280 vezérlőkkel sem sokkal jobb a helyzet, aki manapság röccenésmentes játékra éhezik extrém magas felbontásban, annak meg kell barátkoznia a villanyszámla növekedésével.

 

rv770_x2_k.png
rv770_x2_sensors_k.png
 

Teszteléshez felhasznált hardverek és szoftverek:

  • Intel Core 2 Duo E8500 3,16 GHz processzor
  • Gigabyte GA-EP45T Extreme és XFX nForce 790i Ultra SLI alaplap
  • 2×2 GB TakeMS DDR3-1333 MHz memória
  • 1×40GB Samsung SATA-II, 1×320GB WD SATA-II merevlemez
  • OCZ Silencer 750 W tápegység
  • Samsung SyncMaster 2693HM monitor
  • Windows Vista Ultimate SP1 64 bit
  • Catalyst 8.52 béta meghajtó

 

r700_3dmark_chart_k.png
r700_cod4_chart_k.png
 
 
r700_crysis_chart_k.png
r700_dmc4_chart_k.png
 

 

Nincs mese, hosszú idő után az AMD megörökölte a trónt a nagy NVIDIA-tól. Igaz, ez egy két GPU-s megoldással sikerült, ám amint az ismeretes, a felsőkategóriában az AMD erre a fejlesztési modellre állt át egy ideje. Tovább nehezíti az NVIDIA helyzetét, hogy úgy tűnik, jelenleg nem igazán van válaszuk az X2-re. Az R700 igen meggyőző teljesítményt nyújtott a tesztekben, több esetben képes volt felülkerekedni a GTX 280 OC kártyán. A HD 4870 Crossfire rendszereket értelemszerűen nincs értelme most azonnal lecserélni, az egykártyás vitézek viszont vegyék fontolóra a zsebpénzgyűjtést egy X2-re. Plusz egy erősebb procira, több memóriára, nagyobb tápra...éljen a pénztemető asztali PC!

 

r700_msi_k.jpg
 

 

Részletesebb teszt a szeptemberi GS-ben. Stay tuned!

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)