A Steam szabályzata értelmében vásárlás után két héten át bármely játék ára visszakérhető, amennyiben nem toltunk bele többet két óránál.
A megszabott időhatárt az évek során egyaránt kritizálták már a rövidsége és a hossza miatt is, az utóbbiért főként azok az indie fejlesztők, akik 1-2 órás élményeket kínálnak, így akár még akkor is visszakérhető a játékuk ára, ha történetesen elégedettek voltunk az élménnyel.
Közülük való az Emika Games (Find Yourself, Locked Up) mögött álló Alexander Reshetnikov is, aki most a Steam refund szabályzatával indokolta, hogy határozatlan időre felfüggeszti a tevékenységét.
Az orosz fejlesztő júliusban dobta piacra legújabb játékát, a Summer of '58-et, ahol egy nyughatatlan lelkektől kísértett, pusztuló tábort kell felfedeznünk. A 9 dollárért kínált horror-sétaszimulátor ugyan pozitív értékeléseket kapott, ám mindössze másfél óra alatt teljesíthető, így rengetegen kérik vissza az árát, a készítő pedig szinte semmit sem keres a munkájával.
Reshetnikov ezért az Emika Twitterén közölte, hogy határozatlan időre felfüggeszti a tevékenységét. A posztban arról ír, nincsenek meg a feltételek ahhoz, hogy valami újat csináljon, ezért más területen kell folytatnia. A fejlesztő egyúttal azt is bejelentette, hogy emiatt készülő játéka, a From Day to Day sem fog megjelenni a közeljövőben.
Friends! Thank you for your support! I'm leaving game development for an indefinite time to collect my thoughts. pic.twitter.com/q93NxWjyUI
— EMIKA_GAMES (@EmikaGames) August 26, 2021
Ami a reakciókat illeti, nem mindenki osztja az áldozati narratívát. A Reddit-fórumozók legalábbis rámutattak, hogy a Summer of '58 adatlapjára csak nemrég került fel a 90 perces játékidőről szóló tájékoztatás, vagyis meglehet, hogy sokan csupán azért kérték vissza a pénzüket, mert hosszabb kalandra számítottak.
Az értékelések viszont nem erről árulkodnak, a Steam grafikonja alapján ugyanis a játék megjelenését követő napokban is 43-6, 53-4, 45-6 volt az arány a pozitív szavazatok javára, tehát nem úgy tűnik, hogy sokan felháborodtak a másfél órás menetidőn. Az adatok pedig egyben azt is cáfolják, hogy csak a hír hallatán indult szimpátiahullám tolta fel a játék értékelését, hiszen az indulás óta erősen pozitívba hajlott a Summer of '58 mérlege.
Magyarán Reshetnikov elkeseredése nagyon is jogos lehet, ami felveti a kérdést, hogy nem kéne-e kezdeni valamit a refund rendszerrel, legalább a rövidebb játékok esetében, hiszen szemmel látható, hogy az emberek lelkiismeretébe nem érdemes nagy bizalmat fektetni.