Az elmúlt hét legnagyobb szenzációja egyértelműen a Marvel 2020-ig tartó filmes terveinek bejelentése volt, de nagy hírverést kapott az is, hogy várhatóan Benedict Cumberbatch lesz Doctor Strange.
Még egy kicsit a Marvelnél maradva, megérkezett a Bosszúállók: Ultron kora első előzetese, amely nem hagy kétséget afelől, hogy Joss Whedon ismét egy elképesztő és grandiózus filmmel jelentkezik majd 2015 májusában. Mutatjuk a tutit:
Noha szuperhősöket nem fogunk látni a héten, azért így is lesz nyolc alkotás, ami csak arra vár, hogy beüljünk rá, mi pedig segítünk eldönteni, hogy melyikre érdemes.
Sírok között (A Walk Among the Tombstones):
Liam Neeson idősebb korára lett megkerülhetetlen akciósztár, aki az első Elrabolva film óta sorban kapja a felkéréseket, már csak az van hátra, hogy a Feláldozhatók tagja legyen. Legújabb szerepében viszont egy az eddigieknél sokkal komolyabb hangvételű thrillerben azt a Matthew Scudder nevű exzsarut alakítja, akit korábban már Jeff Bridges is életre keltett a 8 millió halálban: ő Lawrence Block regénysorozatának hőse. Ezúttal a forgatókönyvíróként Oscar-díjat nyert Scott Frank ült a rendezői székbe. A nyomasztó légkörű és lassú lefolyású krimiben Scuddert egy drogbáró béreli fel, hogy kiderítse miért rabolták el és ölték meg a feleségét. Bár a Sírok között nem tudja felmutatni az Elrabolva cselekményinek dinamikáját, Liam Neeson nem okoz csalódást és garantáltan a székhez szegez másfél órán keresztül. Ezért már megéri beülni rá.
(Érdekesség: Neesont legközelebb az Elrabolva 3-ban láthatjátok, amelynek már megjelent az első trailere is, a linken megtekinthetitek.)
Amnézia (Before I Go to Sleep):
Christine (Nicole Kidman) fejsérülése miatt egy különleges amnéziában szenved: évek óta minden reggel úgy ébred, hogy törlődnek korábbi emlékei, csakis a húszas éveiig emlékszik vissza az életére. Legfőbb támaszának a férjét (Colin Firth) gondolja, viszont gyanakodni kezd, hogy a sérüléseit nem baleset okozta és egy pszichológus (Mark Strong) segítségével nyomoz az igazság után. Rowan Joffe (28 héttel később, Brightoni szikla) thrillere, az Amnézia kellőképpen feszültre sikerült, a játékidő első fele izgalmas és váratlan fordulatokban sem szűkölködik, azonban nem tudunk elmenni az érzés mellett, hogy ezt már legalább egy tucatszor láttuk hasonló stílusú filmekben. A műfaj rajongóinak egyszer érdemes lehet, bár nekik talán korongon is megfelel majd.
(Érdekesség: Colin Firth soron következő filmjére, a hazánkban 2015. február 12-én megjelenő Kingsman: A titkos szolgálatra érdemes lesz odafigyelni, ugyanis az a Matthew Vaughn készíti, aki az X-Men: Az elsők rendezéséért is felelős.)
Piszkos pénz (The Drop):
A Bikanyak kapcsán Hollywood is felfigyelt Michael R. Roskamre, így rövid úton a belga rendező a Piszkos pénz élén találta magát olyan színészekkel a stábban, mint Tom Hardy, Noomi Rapace vagy a nemrég elhunyt James Gandolfini. A történet alapját Dennis Lehane egyik kisregénye szolgáltatta, amelynek hőse, Bob (Hard) unokatestvére (Gandolfini) kocsmájában dolgozik. A hely lényegében a maffia „kincstáraként” működik, ő azonban igyekszik kimaradni a bajból, viszont egy nap talál egy kölyök pitbullt, általa megismer egy titokzatos lányt (Rapace) és minden megváltozik. A Piszkos pénz jó tempóban adagolja nekünk az eseményeket, de a sablonosságot itt sem tudták elkerülni a készítők. Azért a szereplők megmentik a film becsületét, ezért DVD-n megérdemel egy esélyt.
(Érdekesség: Az egykori Bane, Tom Hardy ismét egy képregényes gonosztevőt alakíthat, ugyanis ő a 20th Century Fox első számú kiszemeltje az X-Men: Apokalipszis főellenségének szerepére.)
St. Vincent:
Bill Murray bármihez is nyúl, a nézők valahogy mindig szeretik azt, amit csinál. Ez a helyzet az elsőfilmes Theodore Melfi vígjátékával, a St. Vincenttel is, amelynek legfőbb pozitívuma az, hogy Murray-központú lett. A közkedvelt színész egy piás, bagós, káromkodós és kurvázós, mogorva háborús veteránt kelt életre, aki adósságainak rendezése érdekében elvállalja, hogy vigyáz egy 12 éves srácra iskola után, aki ezáltal megismerkedik a felnőttek világával. Melfi tapasztalatlansága ugyan helyenként kiütközik, de a St. Vincent legalább olyan szerethető komédia lett, mint amilyen Murray maga.
(Érdekesség: A film egyik hosszabb jelenetében Murray Bob Dylan dalát, a Shelter From the Stormot énekli kissé hamiskásan, cigivel a szájában, egy lepukkant ház előtti padon terpeszkedve. Érdemes ránézni, zseni a cucc.)
Egy szerelem története: a nő (The Disappearance of Eleanor Rigby: Her):
Az újonc Ned Benson romantikus drámája nem a szokványos fajtából való, ugyanis az Egy szerelem története egy pár viharos szerelmének sztoriját helyezi a középpontba, csakhogy nem egy, hanem rögtön két fejezetben: az egyik a nő, a másik a férfi szemszögéből mutatja be a történéseket. Torontóban két részletben mutatkozott be az alkotás, azonban a forgalmazásért felelős Weinstein Company úgy döntött, hogy Amerika esetében egy filmként adják ki – mi viszont abban a különleges helyzetben vagyunk, hogy két részben kapjuk meg. A projekt tehát kifejezetten bevállalós és olyan főszereplőkkel, mint Jessica Chastain vagy James McAvoy nem nagyon lehet mellélőni. Persze csak akkor üljetek be rá, ha fogékonyak vagytok a megrázó szituációkra.
(Érdekesség: Az Egy szerelem története: a férfi egy hónappal később, november 27-én jelenik meg.)
VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan:
Reisz Gábor filmje egy fiúról szól, aki épp próbál átvészelni egy szakítást, de a film valódi főszereplője Budapest. Tágabb értelemben véve Magyarország, ám a valóságérzet ezúttal meg lett fejelve egy jókora adag humorral, szellemességgel és rendezői kreativitásról árulkodó történetmeséléssel. Úgy mutatja be a fővárost és országunk helyzetének egy szeletét, hogy optimizmus, romantika és realitás nem zárja ki egymást. Ez mind jellemző a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlanra, de legfőképp az, hogy a szíve és a humora nagyon is a helyén van és ezt manapság nem sok magyar filmről mondhatjuk el.
(Érdekesség: A film készítői megépítették Magyarország első mobilmoziját, amely házhoz szállítja a filmet a nézőkhöz.)
Egy nehéz nap éjszakája (A Hard Day’s Night):
Újfent a mozikba kerül a Beatles együttes főszereplésével készült zenés film, az Egy nehéz nap éjszakája, mely egy dokumentumfilm stílusában követi nyomon John Lennon, Sir Paul McCartney, George Harrison és Ringo Starr egy napját, amit a hírnév árnyékában töltenek. Richard Laster rendezése nem véletlenül bukkant fel most újra, ugyanis az 1964-es alkotás ötvenedik évfordulóját ünnepeljük, ennek apropóján pedig a digitálisan felújított képpel és újrakevert, 5.1-es térhatású hanggal ellátott változatot tekinthetjük meg a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban és országszerte további 14 moziban is.
(Érdekesség: A hangkeverés Giles Martin, a Beatles-producer George Martin fiának munkáját dicséri, aki az Abbey Road Stúdióban végezte el a munkát.)
Halloween – A rémület éjszakája (Halloween):
John Carpenter 1978-as klasszikus horrorja is feltűnik a palettán egy digitálisan felújított kiadásban, de csakis egyetlen nap erejéig, október 31-én lesz látható az Uránia Nemzeti Filmszínház és további 18 vidéki város műsorára tűzve (a vetítési helyszínek közt szerepel Komárom, Pápa, Sopron, Ajka, Hódmezővásárhely, Szentes, Pécs, Nyíregyháza, Szeged, Szombathely, Kiskunhalas, Soltvadkert, Jászberény, Tata, Szarvas, Cegléd és Eger is). A történetet nyilván mindenki kívülről fújja, hiszen a Halloween főszereplője Michael Myers, a mániákus sorozatgyilkos, aki ezen az éjszakán szökik meg az elmegyógyintézet falai közül, hogy visszatérjen gyerekkori rémtettének helyszínére. A műfaj kedvelőinek kötelező!
(Érdekesség: Michael Myers, ha máshonnan nem, a Call of Duty: Ghosts Onslaught DLC-jéből biztosan minden gamernek ismerős.)
A heti DVD és Blu-ray megjelenések:
Most sajnos nincs új megjelenés :(