Valószínűleg nincs olyan ember, aki ne hallott volna a COVID-19 járványról és terjedésének következményeiről. Sok országban rendeltek el kijárási tilalmat, más helyeken - köztük hazánkban is - az önkéntes házi karantént javasolják a hatóságok. Ha a négy fal közé szorulunk, akkor nem csak a fizikai, de a mentális egészségünkre is oda kell figyeljünk - hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet. Erre a célra kiválóak lehetnek a videojátékok, melyek valódi közösségi élményt nyújthatnak, és szakértők szerint is jó eszközként szolgálhatnak a bezártság és az elszigeteltség okozta mentális nehézségek csökkentésére.
Játékkal a szorongás ellen
Az LG Magyarország járt utána, hogy egészen pontosan miért is jó a mentális egészségünknek, ha kontrollert, egeret és billentyűzetet vagy esetleg mobilt ragadunk, hogy egy kicsit kiszakadjunk a szürke hétköznapokból.
A játékokban számos, a való életben is megjelenő közösségi viselkedési forma van jelen, ilyen például az együttérzés, a csapatmunka vagy a közös stratégiai gondolkodás. Már az olyan puzzle jellegű játékok, mint a Tetris is csökkenthetik a depressziót és a stresszt. Az olyan lassú játékmenetű címekben, mint a The Sims vagy a Monument Valley azonosulhatunk játékbeli karakterünkkel, ezzel pedig olyan kontroll érzését kapjuk, amely a jelenlegi helyzetben hiányzik a mindennapjainkból.
Az FPS-ekben a ciklikusság jelenik meg: a játékos addig tanul, amíg nem ér el eredményeket, ezek az eredmények pedig elégedettségérzetet okoznak. A titok pont a próbálkozásban rejlik: lehet, hogy először nem leszünk sikeresek, de a játékba fektetett munka meghozza a gyümölcsét, ami gyakorlatilag megegyezik egy viselkedésterápia folyamatával - ahogy ezt egy pszichiáter, Dr. Sachin Shah is megírta egy kutatásában.
Call of Duty az éles elme titka
De nem csak rövid távon válhat a hasznunkra, ha rendszeresen merülünk el egy-egy virtuális világban. Az ír Lero kutatóintézet felmérése szerint a videojátékok a kognitív készségek széles skáláját - tanulás, emlékezés, gondolkodás, figyelem - fejleszthetik. Ez kifejezetten igaz az olyan játékokra, mint például a Call of Duty, a League of Legends vagy a Fortnite. A kutatásban a rendszeres játékosok figyelme, emlékezőképessége, információfeldolgozása és feladatok közötti váltásokra való készsége kimagasló volt azokhoz képest, akik nem játszanak rendszeresen videojátékokkal.
A Genfi Egyetem továbbá bizonyította, hogy a korábban játékokat nem játszók kognitív teljesítőképessége is javulhat az akciójátékokkal, a 60 és 77 év közötti korosztályban például már két hét játék után is kimutathatóan javultak az olyan kognitív képességeik, mint az emlékezés. A gaming tehát a járvány ideje alatt is aktívan tarthatja azokat, akik egyedül maradtak - bármilyen korosztályba is tartozzanak.
A játékvilág összefog
Hogy segítsék az otthonmaradókat, rengeteg játékfejlesztő és kiadó tette ingyenessé címeit, melyeket az oldalunkon is csekkolhattok ide kattintva. Erre nem is volt megfelelőbb alkalom, hiszen a Verizon március 17-én kiadott riportja szerint Amerikában a videojáték-használat 75 százalékkal nőtt a korlátozási ajánlások közzététele után, április 9-re pedig ez az arány már 115 százalék volt.
"Ahhoz, hogy belekóstoljunk a játékok világába, elegendő egy belépőszintű, átlagos személyi számítógép, egy egér alátéttel, egy kényelmes billentyűzet, egy átlagos mikrofonos fejhallgató vagy headset és stabil internetkapcsolat. Kezdőként is érdemes egy minimum 27 hüvelykes és legalább FullHD felbontású, lehetőleg IPS monitort választani képernyőnek, hogy a játékban tényleg el tudjunk merülni."
- javasolja az LG marketing menedzsere.
Mi magunk is többször foglalkoztunk azzal, hogy milyen címeket érdemes elővennetek, ha lakásotokba/házatokba kényszerültök; itt érhetitek el a vidám játékokat számba vevő cikkünket, itt pedig a megnyugtató hangulatú kalandok felsorolását tekinthetitek meg.