Miközben a StarCraft, és a Counter-Strike mindenki szívét elrabolta, volt egy játékostábor, amelyik csak távolról figyelte a versenyeket. Ennek a tagjai is sztárok akartak lenni, akik hatalmas arénákban küzdhetnek a világbajnoki címért, csak ezek a srácok nem az egeret akarták bűvölni, hanem szörnyeket akartak nevelni. A Pokémon kártyajáték szerelmesei és a videojátékok rajongói aztán 2004-ben megkapták a saját ünnepségüket: megszületett a Pokémon World Championships, ami akkor még csak a kártyajátékosoknak szólt. A TCG "edzők" magukra maradtak 2008-ig, amikor is csatlakozott hozzájuk az első videojáték, a Pokémon Diamond and Pearl, és onnantól a garázsfesztiválból egy igazi versenysorozat lett.
Az aréna mindenkié
Az egykor csak kártyásoknak tartott esemény mostanra több játékot is felvonultat. Jelenleg a Pokémon Go!, a Pokémon UNITE, a Pokémon TCG és az éppen aktuális, fővonalú Pokémon játék (most a Scarlet and Violet) tartozik a Pokémon World Championships versenyszámai közé. Korábban a Pokkén Tournament is része volt a világbajnokságnak, ami egy szörnyecskés verekedős játék, de 2022 után kivették azt a listából. Akárhogy is, amennyiben szereted valamelyiket, úgy jó eséllyel helyet kapsz majd az arénában.
Mivel a franchise elképesztően népszerű a gyerekek és a felnőttek körében is, három korcsoportra osztva mennek a megmérettetések: a Junior edzők a 13 alatti korcsoport tagjai, a Seniorok a 13-16-os korosztály, míg a Masterek között a 17 feletti felnőttek játszanak. Mindenki a maga csoportjának legjobbjaival küzdhet, így mindenki egyenlő eséllyel indul.
A kvalifikáció minden játék esetében máshogy zajlik, de az alapkoncepciók megegyeznek a többi e-sport megoldásaival. A Pokémon Company és a cég kompetitív szervezői sokat tanultak a CS eseményeiből, hiszen egészen hasonló formátummal dolgoznak. Ez azt jelenti, hogy minden szezon során vannak bizonyos mennyiségű pontot érő online és offline versenyek: ha részt veszünk ezeken, és elérjük az adott ponthatárt, akkor kapunk majd egy meghívást a világbajnoki kvalifikációra. Onnantól "csak" le kell gyűrnünk a legjobbakat, hogy bejuthassunk a főágra. Ez nyilvánvalóan jóval keményebb feladat, mint legépelni ezeket a szavakat, de a koncepció nem bonyolult: aktív résztvevőivé kell válnunk a kompetitív Pokémon közösségnek és harcolnunk kell a legjobbakkal. Mintha csak az anime első évadának alapjait vetnénk papírra.
Oké, de mi is történik?
Ha a folyamat tiszta, akkor joggal merülhet fel a kérdés, hogy mégis mi az, ami ezekben az arénákban történik. Valójában senki sem dobál golyókat senkire, és nem kiabálja, hogy "Pikachu, villámcsapás támadás!", de akkor mi is megy az eseményeken? A kártyajáték esetében ez nem bonyolult: mindenki hoz magával egy paklit, amiben vannak pokémonok, edző kártyák és egyéb segédlapok. A szörnyek egy asztalon hevernek egymással szemben, a mestereik pedig azokat a képességeiket használják, melyek az adott pillanatban a leghasznosabbak.
Ha láttatok már Magic the Gathering, vagy Hearthstone csatákat, akkor el tudjátok képzelni, hogy mi történik. A Pokémon Go! és a Pokémon UNITE ingyenesen játszható mobilos alkalmazások, és annyi biztos, hogy legalább az előbbi esetében senkinek sem kell bemutatnunk a harcrendszer működését.
A legnagyobb versenyszám egyértelműen a Pokémon VGC, vagyis a legutóbb megjelent fővonalas videojáték. Ezek általában Nintendo konzol-exkluzív megjelenések, melyek hatalmas, körökre osztott harcrendszerű szerepjátékok. Ezeket 99 százalékban szóló játékra tervezték, ahol egy ifjú pokémonedző kalandjait élhetjük át, aki egy új régiót jár be, újfajta szörnyeket gyűjtögetve. Útja során belekeveredik nagyobb melléksztorikba is, melyek aztán az egész univerzum jövőjét befolyásolhatják.
Ettől függetlenül a gyűjtögetés, a szörnynevelés, és az erősebb és erősebb mesterek leküzdése az elsődleges cél, ez pedig sokat segít abban, hogy a játékos felépíthessen egy hatalmas pokémon "raktárat". A felhozatal legjobbjait aztán online rangsorolt mérkőzésekben összeütköztethetjük a világ minden pontjáról csatlakozó edzőkkel, és el is kezdhetjük így kompetitív karrierünket. A Pokémon videojátékok számtalan lehetőséget kínálnak arra, hogy maximalizáljuk a szörnyek erejét, képességeit és úgy fejleszthessük őket, ahogy nekünk tetszik.
Videótesztek, magyarázók, érdekességek, beszélgetések, livestreamek, végigjátszások, magyar feliratos előzetesek.
A pokémonok fejlesztgetése és felkészítése a kompetitív élmény egyik oldala, míg a csaták képezik a másikat. Körökre osztott játékról lévén szó, itt nem a gyors klikkelgetés vagy a pontos célzás a lényeg: minden lépést meg kell fontolnia annak, aki a világbajnoki címért játszik. Két ugyanolyan pokémon is merőben eltérhet annak függvényében, hogy az edzője mire építette azt, így minden meccs egy nagyon feszült sakkjátszmává változik az arénában.
A győzelem jól fizet!
Kevesen harcolnak itt több a kupáért, de mint minden e-sportban, azért a Pokémon World Championshipsben is van pénznyeremény. A VGC-n 2024-ben 160 000 dollár (nagyjából 60 millió forint) volt a nyereményalapban, míg a kártyajáték esetében ez 340 000 dollár volt (127 500 000 Ft). Helyezéstől függően kapott egy darabkát az első néhány helyezett, így alapvetően elmondható, hogy bizony megéri ügyes pokémonmesternek lenni.
A 2024-es bajnokok már megvannak, de a Pokémon világának legjobbjai már az új ponthatárokat számolgatják, a szörnyeiket edzik, vagy a paklijaikat finomítják. A 2025-ös világbajnokság San Franciscóba megy: ha ti is a napsütésben akartok csatázni, akkor érdemes lesz felkészülnötök, a nézők pedig jelöljék meg már most az augusztus 28-ától 30-áig terjedő időszakot a naptáraikban.