Hirdetés

Erőszakos videojátékok 236. fejezet - az állandó bűnbak

|

A videojátékokban szerepeltetett erőszak és a való életben elkövetett bűnök kapcsolata a mindennapjaink állandó témájává vált. De ki is a hibás?

Hirdetés

Az erőszakos videojátékokkal kapcsolatba hozott való életbeli bűntények száma egyre nő és az ember már nem tudja megmondani, hogy az aggódó anyuka, a játékgyártó főépületéhez láncolt batikolt pólós aktivista, a szkeptikus játékújságíró, a tanulmányokra támaszkodó tudós, a szavazatgyűjtő politikus, a hardcore gamer és a kívülálló véleménye között vajon hol is van az igazság. Biztosat senki nem tud.

Gondolom mindannyian emlékeztek az erőszakos videojátékokkal kapcsolatos történet legutóbbi fontos fejezeteire. Ott volt az agyhalott, aki a GTA V-re fogta az autólopását, a kis srác, aki a Minecraft zombijai miatt vitt fegyvert az iskolába, a Nemzetközi Vöröskereszt, aki a játékokban elkövetett háborús bűnöket a való élet szabályai szerint büntetné a játékmenetben, illetve a washingtoni tragédia, ahol 12 ember vesztette életét. Van amelyiken csak mosolygunk, mert nyilvánvaló hülyeség, valamelyik elgondolkodtat és sajnos akadnak végtelenül szomorú események is.

Rengeteg különböző tanulmány és kutatás készült (főleg Amerikában) azzal kapcsolatban, hogy milyen káros hatásai lehetnek a videojátékoknak, különös tekintettel a való életbeli agresszióra. De ezeket, mint minden más hasonló információt - beleértve ezt a szubjektív írást is - fenntartásokkal kell kezelni, mert nem megkérdőjelezhetetlen tudományos tényeken nyugszik. Mark Griffiths professzor, a Nottingham Trent University International Gaming Research (nemzetközi játékkutató) osztályának vezetője a washingtoni eset után beszélt az ügyről és kifejezetten érdekes dolgokat mondott.

Szerinte a kutatások nagy része azért nem releváns, mert mindegyik csak egy kis ideig vizsgálja az alanyokat és nem egy hosszabb perióduson keresztül, ezért a megállapított kapcsolat nem nevezhető tudományos ténynek. Továbbá "a kiadott tanulmányok gyakran elfelejtik számításba venni azokat az erőszakos eseményeket, amiket minden ember átél a híradóban, a filmekben, vagy a saját életében". 

Griffiths Alexis (a washingtoni bázison történt tragédia főszereplője) esetével kapcsolatban azt mondta, hogy ő valószínűleg ezt az agressziót már hozta magával és tudatosan kereste azokat a cselekvéseket, amikben mindezt kiélheti és ezért játszott nap, mint nap hosszú órákon át a Call of Duty-val. A videojáték esetleg ötletet adhatott, de elég valószínűtlen, hogy közvetlen okozója lett volna a tragédiának.

A professzor azt is hozzátette, hogy ő maga is három kisgyermek apja, de ő sem hagyja őket erőszakos játékokkal játszani, mert attól függetlenül, hogy nem hisz benne, hogy lenne közvetlen kapcsolat, az nem azt jelenti, hogy nincs is hatásuk. "Ez az egész nem arról szól, hogy a játékokat kell hibáztatnunk. Az erőszakos játékok maximum egy hozzájáruló faktor lehet a valós agresszióban. De semmi esetre sem lehet bűnbak, mert minden egyes ember saját maga felelős a tetteiért" - fejezte be mondandóját Griffiths.

Ez is egy vélemény, amivel vagy egyet érthetünk, vagy berakhatjuk a többi pszeudo-intellektuális maszlag közé. Szerény véleményem szerint erkölcsöket, viselkedési normákat és egy alapvető értékrendet nem a játékokból kell megtanulnia valakinek, hanem ez olyasmi, amit otthonról hoz. Ha egy gyerek, vagy fiatal felnőtt egy egészséges háttérrel rendelkezik - a szülőktől megkapta a starter-kitet az élethez -, akkor a videojátékokban, vagy a filmekben látott erőszakot a helyén tudja kezelni és nem kell attól félni, hogy ezt a világot kivetíti a való életre.

Ettől függetlenül egy pillanatra sem vonom kétségbe, hogy a játékoknak vannak káros hatásai, de én a saját környezetemben inkább azt látom, hogy ezek a szociális életre ("nem jövök, mert raid van") vannak hatással. Az én gyerekeimnél nem a pegi-besorolást nézem majd, szeretném azt hinni, hogy tudni fogom, mikor áll készen a csemetém bizonyos élményeket magabiztosan feldolgozni.

Nagyon kíváncsiak vagyunk a ti véleményetekre is, mert ez egy fontos téma és érdemes róla beszélni. Meséljétek el, hogy ti mit nyertetek és mit vesztettetek a játékokon, milyen előnyös, illetve hátrányos hatásait figyeltétek meg magatokon, vagy a környezeteteken és persze mondjátok el, hogy mit gondoltok magáról az erőszakos videojátékok témájáról is. 

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Ne maradj le a legfontosabb hírekről! Engedélyezd az értesítéseket, cserébe elsőként tudod meg, ha bejelentik a Half-Life 3-at! (Nem spamelünk, becsszó!)