Az NCAA (National Collegiate Athletic Association) az Egyesült Államok egyetemi sportéletének legnagyobb részét magába tömörítő szervezet. És mint ilyen, bőszen kardoskodik az őt megillető minden jog és juttatás mellett, ami igencsak megnehezíti az EA dolgát, hiszen a hatályos jogszabályok miatt a ligában játszó játékosok neveit nem használhatja a kiadó.
A néven kívül természetesen a legtöbb játékosok szinte minden tulajdonsága (magasság, testsúly, pozíció, mez-szám) megegyezik a valósággal, így a rajongók valószínűleg minden probléma nélkül felismerik kedvencüket. Néhány évvel ezelőtt az EA Locker is helyet kapott a játékokban, melynek köszönhetően a játékosok feltölthették a csapatok névsorát, így azt bárki letöltheti a kiadó saját szervereiről. Az EA ezt a kiskaput használta a licence kérdés áthidalására.
Kiderült azonban, hogy bár a megjelenéskor már csak a számuk alapján voltak azonosítva a játékosok, a fejlesztés alatt még a valós nevüket használta a csapat. Ez kiverte a biztosítékot az NCAA-nál, akik válaszokat követeltek mind az EA-től, mind a játékosok licence-eit kezelő CLC-től (Collegiate Licensing Company). Az egész természetesen egy hatalmas perbe torkollott, amely már húzódik néhány éve, és úgy tűnt, lassan a végére érnek az EA jogászai, de most újra felkavarták az állóvizet.
Az EA-nek sikerült megállapodni az ügyben érintett játékosok ügyvédeivel, így úgy tűnt, felkerülhet a pont arra a bizonyos i-re, de az NCAA nem elégedett meg ennyivel. Szerintük az EA nem tett eleget a felelősségbiztosítási kötelezettségeinek, a per többletköltségeit sem fizették ki. Emellett a CLC nem felügyelte megfelelően az EA munkáját, és a megfelelő dokumentumokat sem biztosították, hogy ezt a feladatot az NCAA maga végezze.
Az újabb per természetesen meggátolja a kiadót, hogy a megállapodásokat lezárja. Ahogy az az EA pénzügyi jelentéséből kiderül, már így is 40 millió dollár fölött járt az összeg, amit a megállapodásokra és perköltségekre eltapsoltak, és úgy látszik, a dolog nem marad ennyiben. A CLC a USA Today-nek adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, véletlenül kerültek az EA és az NCAA kereszttüzébe, őket semmilyen felelősség nem terheli.
Az EA mindenesetre úgy döntött, hogy felfüggeszti az NCAA Football játékok fejlesztését, amíg a per teljesen le nem zárul. Emiatt biztosan kimarad a következő év, hiszen a tárgyalások folytatására csak valamikor 2014-ben kerül majd sor.