A Rubik Ernő által 1974-ben feltalált Bűvös Kocka eredetileg nem játékeszköznek, hanem a térbeli mozgások szemléltetéséhez készült, a feltaláló a kocka befejezése után jött rá, hogy azt játékként akár értékesíteni is lehetne. A kocka első körben Magyarországot hódította meg, 1980-ban csak itthon egymillió darabot vettek belőle.
A '80-as években már egész Amerika rákattant a dologra, az Egyesült Királyságban pedig 1980-ban az év játékának is választották. Mindenki ki akarta rakni, de eleinte szinte senkinek sem sikerült. A megoldáshoz több könyv is készült, volt amit több mint 8 millióan vettek meg. A feltaláló számos egyéb logikai játékkal is büszkélkedhet, de egyértelműen a kocka viszi a prímet.
Ahogy teltek múltak az évek, a játékvilág egyre többet akart, így megérkeztek a különböző variációk. Az alap 3*3*3-as kocka mellett 2*2*2-es, de akár 9*9*9-es is kapható a különböző boltokban. Ezeket sem sokkal nehezebb kirakni, a rengeteg lehetőség miatt azonban hihetetlenül időigényes. Nem csak méretben, hanem formában is eltérhetnek az egyes kockák. A kockákra általában csak annyit írnak, hogy minden oldalnak milliárdnyi állása lehet, ezt még az átlagember is képes feldolgozni. A kockának valójában annyi különböző állása van, hogy ha az ember minden másodpercben fordít egyet a kockán, és ezt a nap 24 órájában csinálja, akkor (feltéve, hogy nem jut olyan álláshoz, amit már egyszer kipróbált) 1 371 512 026 715 évre van szüksége az összes lehetséges állás kipróbálásához.
Ám hiába a lehetőségek végtelennek tűnő tárháza, a kockát bármilyen állásból legfeljebb 20 lépésben ki lehet rakni. Az évek során egymást érték az újabb bizonyítások a minimális lépésszámot illetően, de a 20-at - amelyet egyébként Isten számának is hívnak - csak 2010-ben sikerült bizonyítani. A kirakáshoz rengeteg különböző módszer létezik, a teljesen algoritmikustól egészen az intuitív megoldásokig.
Egy idő után már nem csak az számított, hogy az ember ki tudja-e rakni, hanem az is, hogy mennyi idő alatt. A megjelenés után pár évvel már rendszeresen világversenyeket is tartanak, amelyeken a fanatikusok folyamatosan megdöntik egymás rekordjait. A jelenlegi világrekord egy holland fiatalember nevéhez fűződik, aki mindössze 5,55 másodperc alatt rakta ki a kockát, ám ő is messze elmarad a mögött a LEGO-ból épített robot mögött, akinek alig több mint 3,2 másodperc kellett a művelethez.
Ti ki tudjátok rakni a Rubik kockát?